Jakie cechy charakteru prowadzą do szczęści? Nie od dziś wiadomo, że do tego, by czuć się szczęśliwym potrzebne są; po pierwsze: pewne cechy osobowości; po drugie; osobiste doświadczenie. Można powiedzieć, że poczucie szczęścia jest wypadkową obu tych czynników. Wrodzone, optymistyczne usposobienie jest darem, który ułatwia start w szczęśliwe życie. To swego rodzaju fundament, na którym możemy budować nasze szczęście. Fundament ten pomaga nawet wówczas, gdy życie nie szczędzi doświadczeń mogących zachwiać poczuciem szczęścia.

Temperament, charakter i szczęście
Na naszą osobowość składa się temperament i charakter. Temperament, to cechy wrodzone, z którymi przychodzimy na świat. Cech tych nie da się wyeliminować lub zamienić na inne. Można natomiast nad nimi pracować i wynikiem tej pracy jest charakter – swoista nadbudowa na to co wrodzone. Temperamentalnie możemy być impulsywni. W wyniku pracy nad sobą, możemy częściowo panować nad impulsywnością. Hartowanie temperamentu następuje pod wpływem oddziaływań środowiska, a także w wyniku świadomej pracy nad sobą.
Wspierające środowisko daje poczucie szczęścia
Od natury możemy otrzymać tendencję do niepokojenia i martwienia się na zapas. Pod wpływem wspierającego środowiska i na bazie własnych doświadczeń w pewnej mierze możemy to zmienić. To oczywiście wpłynie na poczucie szczęścia. Osoba, która rzadziej martwi się i niepokoi jest szczęśliwsza.

Wpływ środowiska może być również negatywny i destrukcyjny
Pogodne usposobienie i otwartość dziecka można stłumić przez nadmierne krytykowanie, straszenie i przestrzeganie przed wszystkim. Temperamentalnie pogodny i otwarty człowiek przez niewłaściwy wpływ środowiska może wyrosnąć na kogoś zalęknionego, zamkniętego i wycofanego. Ktoś taki z pewnością nie będzie szczęśliwy.
Jakie cechy osobowości prowadzą do szczęścia?
Oto lista cech, które – zdaniem psychologów czynią nas szczęśliwszymi.
Cechy charakteru, które prowadzą do szczęścia
Wdzięczność
Bądź wdzięczny – dostrzegaj w swoim życiu zdarzenia, za które możesz podziękować. Wdzięczność generuje poczucie szczęścia, bo jest skutkiem świadomości, że każdego dnia otrzymujesz od życia coś dobrego. Poczuj wdzięczność za rzeczy drobne, takie jak ładna pogoda, uśmiech sąsiada czy przepuszczenie na drodze. Bądź wdzięczny za rzeczy ważne, takie jak zdrowie, dająca utrzymanie praca, dobry związek, dzieci, swobodę osobistą itd.

Zaradność życiowa
Bądź zaradny – do problemów podchodź jak do wyzwań. Nie bój się twórczych i oryginalnych rozwiązań. Nie zrażaj się porażkami. Traktuj je jak wskazówki na przyszłość. Zaradność nie oznacza stuprocentowej samodzielności i niezależności. To chęć osobistego stawiania czoła życiowym problemom.
Otwartość i ciekawość świata
Bądź ciekawy – nie zamykaj się na to co już znasz i rozumiesz. Nie bój się odkrywać nowych perspektyw i horyzontów. Ucz się przez całe życie. Bądź wiecznym badaczem i odkrywcą. Ciekawość świata dodaje życiu barw i czyni je bardziej fascynującym.
Tolerancyjność
Bądź tolerancyjny – staraj się rozumieć, a nie oceniać innych. Oceniając ich negatywnie, sam stajesz się bardziej przygnębiony, bo świat i ludzie wydają ci się gorsi. Tolerancja nie jest łatwa, ale znacznie ułatwia życie. Otwiera umysł i pozwala lepiej i łatwiej funkcjonować w różnorodnym świecie. Nie wszystko da się zrozumieć, ale przyjęcie, że jest czyni nas szczęśliwszymi, bo bardziej pogodzonymi z rzeczywistością.
Pokora
Nie bój się pokory – nie oznacza bycia gorszym. Pokora, to przyznanie się do własnych słabości i niedoskonałości. To świadoma i odważna konfrontacja z tym, że pod jakimiś względami inni są od nas lepsi. Na przykład: bardziej punktualni, solidni czy słowni. Uznanie to może być punktem zwrotnym w pracy nad sobą. Będąc pokornym znasz swoje ograniczenia, mimo to nie uważasz się za kogoś gorszego. Pokora daje szczęście w postaci pogodnego podejścia do faktu, że nie jesteśmy najdoskonalsi, najmądrzejsi, najlepsi.
Samomotywacja
Motywuj się – cokolwiek robisz, pytaj siebie po co i w jakim celu. Znajduj motywację do różnych działań i niech będzie to twoja motywacja. Nie naśladuj motywacji innych ludzi. Miej odwagę kierować się własnymi celami. Samomotywacja pomaga znajdować sens w różnych działaniach i podnosi poziom satysfakcji z tego co robisz.
Samodycyplina
Bądź zdyscyplinowany – nie ulegaj pokusom i trenuj silną wolę. Nie zrażaj się, gdy coś pójdzie nie tak. Pamiętaj, na bycie wiernym swoim założeniom lub wyrzeczeniom masz zawsze kolejną szansę. Życiowa dyscyplina pomaga nie ulegać pokusie odkładania obowiązków na później. Czyni cię silnym, gdy chcesz powiedzieć „nie” w obronie własnych granic.
Wiara w siebie
Uwierz w siebie – to fundament poczucia szczęścia. Poznaj swoje mocne strony i bazuj na nich we wszystkich sferach życia. Nie zaprzeczaj komplementom na własny temat – wierz w nie, zapamiętuj i kolekcjonuj. Uwierz w siebie mimo, że nie jesteś doskonały. Bądź wdzięczny za to co masz w sobie i czym możesz dzielić się z innymi. Dostrzegaj i doceniaj własne talenty, możliwości i umiejętności. Znaj swoją wartość, a z pewnością będziesz szczęśliwy.
Cierpliwość
Bądź cierpliwy – ćwicz i doskonal tę cechę, przydaje się w każdej dziedzinie życia. Cierpliwość pomaga w dążeniu i osiąganiu odległych celów. Będąc cierpliwym umiesz czekać na efekty swoich działań, a także na przyjemności. Cierpliwość pomaga w starciu z przeciwnościami losu. Daje spokój wewnętrzny i szczęście.
Pasja
Zachwycaj się życiem – nie trać entuzjazmu mimo upływu czasu. Zachwyt i entuzjazm podnoszą poczucie szczęścia. Dostrzegaj piękno tam, gdzie tylko możesz. Wprowadzaj drobne zmiany w swojej codzienności. Poznawaj nowych ludzi, zwiedzaj świat. Miej szerokie zainteresowania. Nie bój się dziecięcej fascynacji, radości i pasji. Ciesz się życiem, nawet jeśli inni pukają się w czoło.
Rzetelność
Bądź rzetelny – wszystko co robisz rób dokładnie i precyzyjnie. Angażuj się we wszelkie działania. Rób wszystko najlepiej jak możesz, ale nie porównuj się przy tym z innymi. Rzetelność podnosi zaufanie do siebie i wzmacnia poczucie własnej wartości. Inni zaczynają ci ufać – tym samym zyskujesz przyjaciół i wartościowe relacje.
Uczciwość
Bądź uczciwy – chodzi o autentyczność i szczerość w kontaktach z ludźmi. Nie oceniaj i nie obrażaj innych, ale łagodnie i szczerze wyrażaj swoje zdanie. Uczciwość uszczęśliwia, ponieważ uwalnia od krętactw, kombinowania i uników. Bądź uczciwy wobec siebie i innych. Nie bój się przyznawać się do błędów i porażek. One są częścią życia i masz do nich prawo. Uczciwość, to także wyciąganie wniosków z owych błędów.
Odpowiedzialność
Bądź odpowiedzialny – nie obwiniaj świata, lecz weź odpowiedzialność za własne życie. Czy to uszczęśliwia? Tak, bo sprawia, że sam działasz na rzecz możliwie najlepszej jakości życia. Odpowiedzialność, to kreowanie tego na co masz wpływ bez zadręczania się i obwiniania o to, co nie zależy od ciebie.
Brak złości, żalu i urazy
Naucz się przebaczać – nie myl tego z zapomnieniem. Przebaczyć, nie znaczy zapomnieć. Znaczy świadomie zrezygnować z pielęgnowania w sobie złości, żalu i urazy. Uczucia te są naturalne, ale pielęgnowane i wzmacniane obracają się przeciwko tobie. Uwolnienie się od nich nie znaczy wypierania. Znaczy zgodę na to, że przestały dominować i kierować twoim życiem. Przewlekły żal, uraza i złość unieszczęśliwiają i niszczą tylko ciebie.
Odwaga
Bądź odważny – stawiaj czoło codziennym problemom. Doceniaj i dostrzegaj swoją odwagę. Dzięki niej osiągasz sukcesy i zamierzone cele.
Wsparcie i pomaganie innych
Bądź szczodry – dziel się tym co masz. Fakt, że dawanie uszczęśliwia udowodniono w wielu badaniach. Możliwość obdarowywania innych cieszy nawet bardzo małe dzieci. Wyniki badań opublikowane w internetowym piśmie Public Library of Science- „PLOS One” wykazały, że dwulatki mogące podzielić się otrzymanymi łakociami były bardziej zadowolone od tych, którym nie dano takiej możliwości. Dając innym coś z siebie – wsparcie, czas, pomoc fachową, pomoc materialną itp. Sam zyskujesz. Dawanie ubogaca wewnętrznie i daje poczucie szczęścia, bo uświadamia nam co tak naprawdę mamy.
Przepis na szczęście
Maciej Frasunkiewicz – psycholog, podaje następujące składowe poczucia szczęścia:
miłość, wdzięczność, nadzieja, ciekawość, entuzjazm, mądrość i uważność. Jednocześnie przestrzega przed dążeniem do nieustającego szczęścia. Wymienione wyżej składowe towarzyszą nam w różnym natężeniu. Nad tym by się pojawiły, trzeba popracować. Tak. W pewnym sensie, na poczucie szczęścia musimy sobie zapracować. Zasłużyć i pamiętać, że nie jest stałe i dane raz na zawsze…