Odwaga nie tylko dla bohaterów
Dla większości z nas, odwaga jest cechą, która ujawnia się w sytuacjach wyjątkowych, ekstremalnie trudnych, a nawet tragicznych. Kojarzymy ją z bohaterskim czynem na wojnie, bronieniem domu i bliskich przed bandytami, zdobywaniem ośmiotysięczników, ratowaniem kogoś z pożaru, walką na ringu, lotami w kosmos itd.
Odwaga każdego dnia
Rzeczywiście, z każdą z tych sytuacji nie sposób uporać się bez odwagi. Odwaga nierozłącznie związana jest z ryzykiem. Ale ryzyko towarzyszy nam nie tylko w sytuacjach, takich jak wyżej. Z ryzykiem łączy się wiele decyzji podejmowanych na co dzień. Dlatego, dziś piszę o odwadze, która nie tylko cechuje bohaterów, ale nas wszystkich. Bo tak naprawdę wszyscy potrzebujemy jej w zetknięciu z wyzwaniami życiowymi.
Czym jest odwaga?
Najkrócej mówiąc, jest to cecha pozwalająca na różnego rodzaju aktywności, mimo odczuwanego strachu lub lęku. Ludzie wyjątkowo odważni również się boją, ale decydują się na coś mimo, że czują lęk lub strach. Wszystko dlatego, że nie jest on silniejszy niż chęć realizacji jakiegoś planu. Czasem trzeba się nauczyć pokonywać strach lub lęk. To też jest odwaga.
Odwaga i ryzyko
Odwaga nierozerwalnie związana jest z ryzykiem, a to towarzyszy nam zawsze, gdy chcemy dokonać jakiejś zmiany w życiu. Towarzyszy, bo nigdy nie jesteśmy w stanie do końca przewidzieć efektu wprowadzonej zmiany. Ryzykujemy podejmując nową pracę, wchodząc w nowy związek, zmieniając miejsce zamieszkania. Im większa zmiana, tym więcej wymaga od nas odwagi.
Odważny jest każdy
Nie należy zapominać o subiektywnym charakterze odwagi. Dla kogoś przebojowego nawiązywanie kontaktów z nieznajomymi i odnalezienie się w nowej grupie nie stanowi żadnego problemu. Osoba nieśmiała potrzebuje odwagi, by sprostać takim sytuacjom. Doświadczony kierowca bez problemu porusza się po autostradach i mieście. Świeżo upieczony kierujący przez jakiś czas potrzebuje do tego odwagi. Kto zatem jest odważny? Czy tylko strażacy, alpiniści, żołnierze i kaskaderzy? Nie. Odważny jest każdy, kto każdego dnia i w najbardziej codziennych sprawach pokonuje własne lęki, obawy i ograniczenia.
Co pomaga być odważnym?
Wizja sukcesu
Odważne decyzje te małe i duże są łatwiejsze, jeśli podeprzemy się wyobrażeniem o tym, co dobrego mogą wnieść w nasze życie. Zmieniając pracę będę lepiej zarabiać; wyjeżdżając za granicę pomogę swojej rodzinie; kończąc związek wyzwolę się od toksycznej relacji.
Sens odwagi
Poczucie sensu podejmowanych decyzji. Podejmując decyzje wymagające od nas odwagi musimy przede wszystkim wiedzieć, dlaczego je podejmujemy. Innymi słowy, to co zamierzamy zrobić, musi mieć dla nas sens. Dla nas – niekoniecznie dla innych. Im głębszy jest ten sens, im bardziej wierzymy w sensowność naszych poczynań, tym łatwiej znajdziemy w sobie odwagę do urzeczywistnienia swoich celów i nie stracimy jej nawet na długiej i wyboistej drodze.
Niezależność i odwaga
Wielcy wynalazcy, sportowcy czy podróżnicy wielokrotnie podejmowali decyzje, wobec których inni pukali się w czoło. Dzięki odwadze, niezależności, uporowi i konsekwencji wynalazców korzystamy dziś z rzeczy, które wydają nam się zwyczajne i bez których nie wyobrażamy sobie życia. Odwaga wielka i codzienna wymaga umiejętności uniezależnienia własnego zdania od zdania innych ludzi. Nie oznacza to nieliczenia się z tym co mówią inni. Chodzi o to, by umieć przeciwstawić się destrukcyjnym komunikatom typu „po co ci to”, „za dużo byś chciał”, „nie wygłupiaj się”…
Wizualizacja porażki
W podejmowaniu różnych decyzji przeszkadza ludziom lęk przed porażką. Lęk ten podyktowany jest wyobrażeniem, że porażka będzie czymś nieokreślonym, ale strasznym. W odważnym podejmowaniu decyzji pomaga odpowiedzenie sobie na pytanie co naprawdę stanie się, gdy poniesiemy porażkę. Konkretyzacja porażki eliminuje lęk przed porażką wielką i niewiadomą. Przy okazji, chroni przed decyzjami mogącymi być dla nas zagrożeniem. W momencie, gdy uświadomimy sobie, że ryzyko jest zbyt duże – lepiej odstąpić od danej decyzji i nie będzie to brak odwagi, lecz rozsądek.
Wspierające doświadczenie
Podejmując decyzje wymagające odwagi warto czerpać ze wspierającego doświadczenia innych ludzi. Zwycięstwa innych dodają skrzydeł i podnoszą wiarę we własne siły i w powodzenie danego przedsięwzięcia.
Siła marzeń
Odważne czyny podyktowane są często chęcią spełnienia marzeń. Im bardziej czegoś pragniemy, tym więcej znajdziemy w sobie odwagi, by to zrobić. Co nie znaczy, że po drodze będzie łatwo i nie napotkamy żadnych przeszkód.
Ciekawość świata
Odważne decyzje często wynikają z ciekawości świata. Skup się na swoich pasjach i zainteresowaniach. Niech staną się źródłem osobistej odwagi.
Oswojenie ze strachem i lękiem
Strach i lęk prawie zawsze towarzyszą podejmowaniu decyzji. Wydają się straszne, dopóki się z nimi nie oswoisz i nie zmierzysz. Nieprzypadkowo mówi się że strach ma wielkie oczy. Wystarczy spojrzeć w nie, a stają się małe. Zamiast kapitulować przed strachem i lękiem, mierz się z nimi.
Jak ćwiczyć odwagę?
Wszyscy rodzimy się z temperamentem, czyli pakietem cech osobowych, których nie można zmienić. Dlatego, jedni są z natury bardziej odważni, inni mniej. Oprócz temperamentu mamy też charakter, czyli to wszystko, co wypracuje w nas otoczenie i my sami. Możemy więc świadomie wpływać na poziom własnej odwagi. Jak to robić?
Zacznij od rzeczy małych
Jeśli jest coś, czego się obawiasz i przez to unikasz i fakt ten obniża jakość Twojego życia, zacznij oswajać się z tym w bezpiecznych warunkach. Blokuje cię nieśmiałość – raz dziennie zaczep kogoś na ulicy i spytaj o drogę lub godzinę. Boisz się rozmowy kwalifikacyjnej i dlatego nie szukasz lepszej pracy – poczytaj jak powinna wyglądać taka rozmowa, opracuj jej plan i zacznij ćwiczyć z przyjazną ci osobą. Obawiasz się samodzielnego prowadzenia samochodu – poćwicz z kimś w miejscach z mniejszym ruchem.
Nie oglądaj się na innych
Być może twoi znajomi są odważniejsi od Ciebie, a może tak Ci się tylko wydaje, bo nie znasz ich słabości i lęków. Oceniając swoją odwagę, nie porównuj jej z odwagą innych, lecz z własną sprzed tygodnia, miesiąca lub roku.
Nie walcz na wielu frontach
Nie polecam Ci jednoczesnej pracy nad odwagą w kilku dziedzinach życia. Skup się raczej na pracy nad tym co najpilniej chcesz zmienić. Zwiększona odwaga w jednej dziedzinie procentuje w innych, ale najlepiej zacząć od jednej i na niej się skupić.
Dąż powoli do celu
Najwięcej odwagi potrzebujemy do tego, by dokonać istotnych zmian w życiu. Odwagi brakuje, bo skutki tych zmian są niepewne i nieprzewidywalne. Do dużych zmian najlepiej przygotować się małymi krokami. Ogromna zmiana, choć pożądana, może budzić obawy. Podzielona na serię mniejszych działań nie jest już tak niewiadoma. Po za tym, powoli działając na rzecz tej zmiany, masz szansę się wycofać, jeśli stwierdzisz, że kosztuje Cię zbyt dużo lub przynosi więcej strat niż korzyści.
Dopinguj się odwagą innych
W byciu odważniejszym może pomóc dopingowanie się odwagą innych. Warto czytać historie ludzi, którzy – wbrew wielu przeciwnościom – dokonali czegoś wyjątkowego. Nie chodzi oczywiście o to, by się na nich wzorować i naśladować. Chodzi raczej o inspirację życiową odwagą innych. Nierzadko takie historię uruchamiają myśl: „on mógł, to i ja mogę”, „jemu się udało, czemu mnie ma się nie udać”, „miał trudniej niż ja, a dokonał tego, co zamierzał”…
Nagradzaj się za odwagę
Za każdym razem, gdy odważysz się na coś, czego się obawiasz – nagradzaj się za to. Najlepsze i najtrwalsze są tzw. nagrody wewnętrzne, czyli pozytywne myśli na własny temat podnoszące samoocenę. Nagrody zewnętrzne, czyli różnego rodzaju małe przyjemności też działają, ale działanie ich jest krótkotrwałe. Najlepszą nagrodą za odwagę jest wszystko, co zyskujesz dzięki niej.
Wierzę, że udało mi się przekonać Cię do tego, że odwaga potrzebna jest w codziennym życiu. Bo świat bez odwagi byłby monotonny i niezmienny. Bez odwagi nie podjęlibyśmy większości decyzji życiowych. Stalibyśmy pod ścianą i czekali, aż życie samo zadecyduje o tym, co się dzieje. Wierzę, że masz ją i Ty. Wierzę też w to, że jeśli zechcesz, możesz stać się bardziej odważną osobą.