Wdzięczność – skrót autostradą do szczęścia
Bądź wdzięczny za to, co masz, a będziesz miał tego więcej. Jeśli koncentrujesz się na tym, czego nie masz, nigdy nie będziesz miał wystarczająco dużo.
[Oprah Winfrey]
Jak być w życiu szczęśliwym bez wielkich sukcesów i powodów do celebrowania? Co powoduje, że jesteśmy szczęśliwi?
Możemy mieć przekonanie, że szczęście jest zarezerwowane tylko dla wąskiej grupy ludzi – tych z pierwszych stron gazet, internetowych czy telewizyjnych celebrytów, bogatych biznesmenów… Od zawsze wiążemy je z jakimś atrakcyjnym wyzwalaczem szczęścia.
Badania naukowe przeczą tej hipotezie. Wszyscy możemy być na równi szczęśliwi a potwierdza to istnienie korelacji naszego myślenia z tym czego doświadczamy.
Wyrażanie wdzięczności to narzędzie, które daje nam nastawienie do pogodnego życia pełnego optymizmu i szczęścia
Przypomnij sobie taką chwilę w której przepełniała Cię radość, głęboki spokój i satysfakcja. Mogło być to jesienią, kiedy zachwycałeś się widokiem kolorowego parku lub latem, kiedy podczas spaceru Twój partner przytulił się do Ciebie mocno, a może wzbudziło ją przeglądanie rodzinnych fotografii sprzed lat.
Czy pojawiło się wtedy w Twoim ciele lub w myślach coś szczególnego? Może była to wdzięczność za tą chwilę? Wdzięczność za to co się teraz dzieje albo działo się kiedyś i dopiero teraz zrozumiałeś jaką ma dla Ciebie wartość.
To doświadczenie zatrzymało twoją myśli na jedną sekundę dłużej w świecie tu i teraz.
Osoby szczęśliwe żyją dłużej – (Danner, Snowdon, Friesen, 2001)
Naukowcy związani z psychologią pozytywną stwierdzili, że jednorazowy akt wdzięczności powoduje natychmiastowy wzrost uczucia szczęścia o 10% i redukcję objawów depresyjnych w 35%. Efekt wzrostu uczucia szczęścia zanikał w ciągu trzech do sześciu miesięcy.
Uzależnienie od fast szczęścia
Ludzie różnie definiują szczęście. Dla jednych z nas to duża wygrana w Lotto, zakup nowego samochodu albo oglądanie zachódu słońca z najlepszym przyjacielem lub wyjazd w promocyjnej cenie na Bali. W każdym przypadku możemy odczuwać podobne emocje.
W naszych czasach bardzo często doświadczenie szczęścia zamieniamy w cykl uzależnień od emocji.
Chcemy osiągnąć szczęście za pomocą szczególnej umiejętności, niezwykłej i atrakcyjnej lub rodzaju jakiegoś wyróżniającego nas zasobu. Może być to nowy iPhone, wyższe stanowisko czy przekroczenie własnych lęków lub ograniczeń, ale okazuje się, że w wielu przypadkach ludzie chwilę później poszukują czegoś nowego, kolejnego wyzwalacza szczęścia, który nada sens ich codziennego życia.
Chwilowa euforia szczęścia
Kiedy zdobywamy upragniony cel doświadczamy głębokiej euforii, uczucia szczęścia i zasłużenie możemy otrzymać nagrodę. Niestety, euforia szczęścia zwykle szybciej się kończy niż tego oczekiwaliśmy. Zaczynamy na nowo szukać.
I tak niekończąca się gra w poszukiwanie szczęścia nabiera szybkości. Słuchamy historii innych, obserwujemy ich osiągnięcia i gonimy za ich opowieściami. Szukamy szczęścia tam, gdzie go nie ma.
Wdzięczność czyni nas szczęśliwymi
Robert Emmons, jeden z najwybitniejszych na świecie badaczy i populizatorów wdzięczności odkrył, że krótka i prosta praktyka wdzięczności ma daleko idące skutki zarówno dla naszego zdrowia emocjonalnego, jak i fizycznego.
Wdzięczność czyni nas szczęśliwymi. To nie szczęście, które czyni nas wdzięcznymi, ale wdzięczność, która czyni nas szczęśliwymi.
Praktykowanie wdzięczności
Wdzięczność to pozytywna emocja które wzmacnia zdrowie i układ odpornościowy.
Pomaga dojść do równowagi po trudnych sytuacjach w życiu, kłopotach i traumie.
Wdzięczność zbliża do siebie ludzi.
Praktykowanie wdzięczności zwiększa optymizm, poczucie własnej wartości, niweluje stan niepokoju. Wzmacnia relacje z najbliższymi, ale również z osobami które dotychczas mogły być z nami w konflikcie. Udowodniono, że wyrażanie wdzięczności ma wpływ na lepszy sen.
Wyliczanie dobrych rzeczy, które spotykały badanych każdego dnia skutkowało trwałym wzrostem pozytywnych emocji (Emmons i McCulough, 2003)
Robert Emmons sugeruje, że skupienie naszej wdzięczności na ludziach, za których jesteśmy wdzięczni w naszym życiu, a nie na okolicznościach i rzeczach materialnych, zwiększa korzyści z sytuacji których codziennie doświadczamy.
Mieć szczęście i być szczęśliwym
Guru psychologii pozytywnej Martin Seligman poprosił uczestników badania online, aby napisali i przekazali list z podziękowaniami komuś, kto był dla nich szczególnie miły, ale komu nigdy właściwie nie podziękowali (Seligman, Steen, Park & Peterson, 2005).
Odkrył, że uczestnicy byli natychmiast szczęśliwsi i mniej przygnębieni.
Podczas gdy badania naukowe są ważne dla dalszego zrozumienia fenomenu wyrażania wdzięczności oraz tego jak być szczęśliwym i zdrowym, najlepszym sposobem, aby ten efekt zrozumieć jest eksperymentowanie na nas samych.
Co nam daje wdzięczność
Wdzięczność daje fakt, że im częściej ją wyrazisz, tym więcej zobaczysz w swoim życiu pozytywnych powodów do jej celebrowania.
Rozumiemy, że szczęście wypływa z wewnątrz, ale niewielu z nas wie jak je wydobyć na powierzchnię.
Naukowy badający szczęście udowodnili, że jego szczęście jest niezależne od tego co posiadamy, jakich rzeczy dokonaliśmy, gdzie mieszkamy czy ostatecznie ile polubień mamy na FB, Linkedin i innych.
O poczuciu szczęścia decyduje nie zasobność portfela, ale subiektywna percepcja swojej sytuacji finansowej (Maison, 2012)
Tak naprawdę nie musimy nic zdobyć, wiedzieć lub posiadać aby czuć się szczęśliwym. Szczęście w sposób niewyjaśniony pojawia się i nie jest zależne od niczego, prócz nas samych.
Wdzięczność jest dobra dla twojego biznesu.
Według badań przeprowadzonych przez psychologów Adama Granta i Francescę Gino, podziękowanie za dobrze wykonaną pracę może sprawić, że pracownicy poczują się docenieni i pewniejsi siebie.
Badanie pokazało również, że bycie wdzięcznym wspomaga wzrost zaufania w zespole, wzrasta również inicjatywa jego członków, aby sobie wzajemnie pomagać.
Podejście do pracy jest związane z poczuciem szczęścia (Wrzesniewski i Dutton, 2001)
Żyj chwilą – doświadczaj wdzięczności
Codziennie poświęć 1 – 2 minuty na zastanowienie za co jesteś wdzięczny.
Wdzięczność za to, co może wydarzyć się w naszym życiu, pomaga nam docenić to, co jest już obecne.
Wdzięczność zatrzymuje niekończący się cykl gonienia za tym, co musimy osiągnąć aby otrzymać nagrodę w postaci uczucia szczęścia.
Wdzięczność jest doświadczeniem obecnej chwili i uhonorowaniem wszystkiego, co zostało nam dane w tym czasie życia.
Wdzięczność służy jako narzędzie wspomagające nas w trudnych czasach.
Może okazać się, że nasze wymarzone życie nie jest takie jak je sobie wyobrażaliśmy. Ale nadal dzięki wdzięczności możemy dostrzegać w teraźniejszości uczucie spełnienia, radości i pozytywności.
Szczęście to suma wdzięczności
Często doświadczamy wdzięczności za to, że po prostu żyjemy, za dar bycia w tej sekundzie tu w tym miejscu. Wtedy widzimy swoje życie jako ogrom szczęścia
Spróbuj od dziś nie stawiać sobie twardych warunków, celów i założeń co powinieneś koniecznie zrobić wcześniej, aby osiągnąć szczęście. Możesz nauczyć się jak być szczęśliwy codziennie .
Szczęście daje nam dobre samopoczucie, choć mamy skłonność do odkładania mniejszych przyjemności na później. Do czasu kiedy osiągniemy coś naprawdę ważnego czujemy jedynie stres i zmęczenie.
Możemy już dziś poczuć się dobrze. Dzięki wdzięczności poczujesz przyjemność i poczucie sukcesu.
Jak stworzyć swoją wdzięczność
Oto kilka sposobów budowania wdzięczności:
1. Prowadź dziennik lub w jakiś inny sposób notuj duże lub te mniejsze radości z życia codziennego.
W badanie przeprowadzone przez Emmons & McCullough w 2003 roku wskazało na wiele korzyści z prowadzenia dziennika wdzięczności. Prosty notatnik, w którym codziennie zapisujesz, za co jesteś wdzięczny. Badanie wykazało, że osoby, które prowadziły dziennik częściej, zgłaszały mniej objawów fizycznych, czuły się lepiej w całym swoim życiu i były bardziej optymistyczne. Badania pokazały również, że osoby, które prowadzą dziennik wdzięczności , mają większe szanse na osiągnięcie swoich celów.
2. Zapisz „trzy dobre rzeczy” – zidentyfikuj trzy rzeczy, które poszły dobrze dla Ciebie i ustal ich przyczynę.
3. Napisz podziękowania dla innych.
Pisanie listów wdzięczności trwale podnosi szczęście i obniża symptomy depresyjne (Toepfer i in., 2013)
4. Pomyśl o ludziach, którzy cię zainspirowali i co w nich było dla Ciebie najważniejsze.
5. Zaangażuj się w „odejmowanie myślenia”. Wyobraź sobie, jak wyglądałoby twoje życie, gdyby nie doszło do jakiegoś pozytywnego zdarzenia.
6. Zaplanuj jeden dzień w tygodniu, kiedy nie będziesz na nic narzekać .
7. Praktykuj wdzięczność o tej samej porze każdego dnia, aby nabrać nawyku.
8. Skup się na swoich mocnych stronach.
9. Dziękuj ludziom, którzy służą Ci w społeczności – sklepikarzowi, kierowcom autobusów itp.
10. Uśmiechaj się częściej.