Przejdź do treści

Jak zostawić przeszłość za sobą i żyć tym co jest dziś.

Jak zostawić przeszłość za sobą? Przeszłość to wiele różnych doświadczeń i znanych tylko nam wyborów, w których chcieliśmy osiągnąć, to co zamierzaliśmy.  

I mimo tego, że możemy mieć żal do przeszłości za błędne decyzje, stracone relacje lub nie wykorzystane szanse, to nie ma możliwości, aby ponownie do nich wrócić.  Nic już nie zmienimy w tym co było.

Jest takie powiedzenie „jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz”. Jaka była przeszłość, taki mamy często obraz teraźniejszości. To nasze wybory lub ich brak doprowadził nas do obecnego ja.

Jak zmnienić przeszłość

Czasem myślimy, że pomogło nam szczęście lub mieliśmy pecha, ale według mnie to nie ma znaczenia. Najważniejsze jest to, że nasze życie trwa dalej i nadal mamy możliwość, dopisać do niego to wszystko co dobre. Możemy zostawić przeszłość za sobą.

Jesteśmy jak autor, który pisze swoją najlepszą powieść. Musi pamiętać, co było we wcześniejszych rozdziałach, aby „pchnąć” akcję. Ale przede wszystkim myśli o tym, co będzie dalej.

Jak zostawić przeszłość?


Nie da się wrócić do przeszłości, choć wielu z nas wciąż od nowa ją przeżywana i zapomina, że historia już się zakończyła. Tak, przeszłość może nas uwięzić i mimo, że mijają lata wciąż wydobywać na powierzchnię żal lub ból.

Dzieje się tak, kiedy nadal żyjemy tym co kiedyś.  „Przeżuwamy przeszłość” i wnikamy w to, co było trudne i nie potrafimy pozostawić przeszłości. Nie dajemy sobie szansy na zastanowienie się, na tym co dzieje się w chwili obecnej. Patrzymy na dziś – tak samo negatywne, jak wtedy w przeszłości.

Rozpamiętywanie tego co się nie udało, powoduje, że wpadamy w spiralę obaw i mamy trudność w podjęciu decyzji. Nasza samoocena ulega pogorszeniu.

Przeszłość jest czuła na wspomnienia i emocje z nimi związane. Wraca, kiedy odwiedzamy stare znajome miejsca, jemy ulubioną potrawę lub słuchamy znanej muzyki.

Czy rozpoznajesz sytuacje powrotu do przeszłości:

  • Podczas rozmów często wracamy do starych czasów i trudnych sytuacji. Nie potrafimy zostawić przeszłości za sobą.
  • Angażujemy się emocjonalnie w działania związane z przeszłością, mimo tego, że mamy świadomość, że ona boli.
  • Porównujemy siebie z przeszłości (mamy wewnętrzny żal, że coś utraciliśmy)
  • Pozwalamy na to (a nawet prowokujemy takie sytuacje), aby pojawiały się w naszym życiu wyzwalacze z przeszłości.
  • Tworzymy przekonania, że aby wieść dobre życie musimy wrócić do ludzi i sytuacji z przeszłości, aby to ponownie przeżyć.
  • Uciekamy do „negatywnych” nawyków lub relacji, które wypełniają naszą pustkę i są ucieczką przed „impulsywnym” myśleniem.
  • Unikamy (zamykamy) się przed każdym doświadczeniem tego co nowe.
  • Oczekujemy nadchodzącej porażki.
  • Często rozpamiętujemy przeszłość i doświadczamy żalu z powodu podjętych decyzji.

Jesteśmy dywersantami swoich działań?

Czasem zdarza się, że osoby, które nie potrafią zostawić przeszłości, nie robią nic w obawie przed kolejną porażką. Zatrzymują się bezradne w sytuacji którą mogą zmienić , nie chcą przeżyć ponownie trudnego doświadczenia. Przykładowo możemy mieć  doświadczenie z przeszłości związane z porzuceniem. W takiej sytuacji mamy obawy, że nowy związek, przyjaźń doprowadzi do identycznej sytuacji jak w przeszłości.

Porzucamy nowego partnera lub rozstajemy się z przyjacielem. Nie podejmiemy się czegoś, co w naszym przekonaniu może ponownie nas zaboleć.

Mogą nasilić się u nas depresyjne zachowania unikające lub ucieczki w negatywne nawyki. Często trudno nam będzie wyłączyć mechanizm walcz i uciekaj, kiedy w głowie pojawią się sabotujące przekonania.

Jak zostawić przeszłość za sobą?

Zmienić to, co było dla nas traumatyczne i odcisnęło na nas piętno, nie jest łatwe. Aby wyjść z przeszłości, musimy podjąć działania, które wymagają wiele czasu, cierpliwości i zaangażowania. Powinniśmy zwrócić uwagę na to wszystko, co jest związane z działaniami sabotującymi nasze dzisiejsze Ja.

Dobrze jest skupić się na planach i nowych celach. Musimy nauczyć się czuć się dobrze ze sobą i zadbać o więcej pozytywnych doświadczeń. Starajmy się również patrzeć na przeszłość, szukając się w niej, tego co było dobre i może dać nam siłę do wzmacniania nas w radości z chwili obecnej. Wspomnienie sukcesów pozwoli na więcej motywacji i pozytywności. W wyniku tego, będzie nam łatwiej poradzić sobie z „demonami” przeszłości.

  • Podejmij świadomą decyzję co chcesz zmienić. Daj sobie czas, przemyśl co jest kluczem, który wyzwala w Tobie myślenie o trudnych sytuacjach z przeszłości. Ustal, co możesz z tym zrobić. Codzienne planuj doświadczenia, które pozwolą cieszyć Ci się chwilą obecną.
  • Pożegnaj „złą” przeszłość. Uświadom sobie, jak wiele nadal masz możliwości, aby teraźniejszość dała Ci to, co chcesz osiągnąć. Czy naprawdę chcesz już zawsze odczuwać smutek i ból? Zaakceptuj to co się stało, wyciągnij wnioski, zakochaj się w swoim nowym ja.
  • Praktykuj uważność. Uważność to bycie w chwili obecnej. Uspokaja umysł. Badania naukowe potwierdzają korzyści jakie daje nam uważność. To potężne narzędzie (lekarstwo) do pracy nad traumą, depresją i stresem.
  • Staraj się jak najczęściej, być ze sobą w teraźniejszości. Jeżeli przebywasz otoczony mediami lub w krytycznym środowisku, poświęć więcej czasu na rozmowę ze sobą o dobrych chwilach. Poszukaj nowych, dobrych relacji – takich, które będą Cię wspierać w zmianie.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *