20 dobrych rzeczy jak poprawić samopoczucie
Zastanawiasz się, jak poprawić swoje samopoczucie? Myślisz o tym, by być bardziej zadowolonym z życia? Chcesz żyć lepiej, radośniej i pełniej? Oto 20 rzeczy, których wdrożenie w codzienność pozytywnie działa na to, jak ją przeżywamy.
Popraw samopoczucie zaczynając dzień od ruchu
Ruch, to naturalna ochrona przed dolegliwościami fizycznymi i psychicznymi. Nie od dziś wiadomo, że zbawiennie działa zarówno na ciało, jak i na duszę. Cóż, kiedy wiedząc o tym, aktywność fizyczną traktujemy po macoszemu, odkładając ją na potem, a w końcu rezygnując. Aby tak nie było, warto poświęcić jej kilka minut na początku dnia. Poranna porcja gimnastyki pomaga wybudzić się i daje zastrzyk energii na cały dzień. Włącz muzykę, która pobudza cię i zachęca do aktywności. W rytm swoich ulubionych hitów wykonuj podskoki, obroty ramionami, przysiady, skłony itd. Znajdź w sieci gotowe zestawy porannych ćwiczeń. Jeśli masz swoją ulubioną aktywność fizyczną, poświęć jej kwadrans tuż po wyjściu z łóżka. Szybko zobaczysz, jak zmieni się twoje samopoczucie po wstaniu i nastawienie na kolejny dzień.
Korzystaj z uroku chwili aby poprawić samopoczucie
Życie składa się z chwil. Jedne są przyjemne, inne nie. Dostrzegaj te pierwsze, doceniaj je i ciesz się nimi. W twojej codzienności mieści się mnóstwo dobrych chwil, których najprawdopodobniej nie zauważasz. Dobre chwile to te, w których doświadczasz spokoju, przyjemnych wrażeń zmysłowych, relaksu, fascynacji, bliskości i ciepła. Urok chwili to zatrzymanie się na smaku ulubionej herbaty, widoku zielonych liści na drzewie, czyimś głosie, uśmiechu i geście. Bądź zawsze tu i teraz, szczególnie gdy doświadczasz prostych przyjemności. Zauważanie ich i docenianie sprawi, że będziesz bardziej zadowolony z życia, mimo, że niesie ze sobą również niedogodności i problemy.
Zobacz wykład Matthieu Ricarda O nawykach szczęścia
Realizuj plany
Jednym z często popełnianych błędów jest przekładanie planów na potem. Przekładamy zazwyczaj coś, co jest dla nas nieprzyjemne, stresujące lub trudne. Planując dzień, nie odkładaj na jutro tego, co ma być zrobione dziś. Najprawdopodobniej jutro też tego nie zrobisz. Realizację dziennego planu zacznij od tego, co budzi twoją największą niechęć. Wszystko inne pójdzie łatwiej, a ty będziesz pełen energii i bardziej zadowolony z siebie.
Sięgaj po książki
Nie lubisz czytać? Na myśl o lekturach szkolnych robi ci się niedobrze? Nie musisz czytać lektur. Sięgaj po książki o tematyce, która cię interesuje. Czytanie poszerza horyzonty myślowe; wyrabia wrażliwość i kreatywność. Pomagają wyciszyć się i zrelaksować. Awersję do czytania pomagają pokonać audiobooki. Słuchając ich możesz coś robić. Przyjemność jest tym większa, że czytają je i interpretują wybitni aktorzy i lektorzy.
Odpuść sobie urazę
Nie musisz wszystkich lubić i z wszystkimi się przyjaźnić. W relacjach z innymi, odpuść sobie długotrwałą urazę. Pielęgnujesz ją, myśląc wciąż i koncentrując się na doznanej krzywdzie. Zamiast tego, zastanów się, co możesz zrobić, by podobna sytuacja więcej cię nie spotkała. Pielęgnowanie urazy uderza w ciebie, zabierając energię, którą możesz poświęcić na coś innego. Skutki pielęgnowania urazy odczuwasz przede wszystkim ty. Osoba, do której ją kierujesz najczęściej nie ponosi żadnych emocjonalnych konsekwencji.
Bądź życzliwy dla innych
Udowodniono naukowo, że okazywanie innym życzliwości wpływa zbawiennie na nasze samopoczucie i kondycję psychiczną. Okazuj bezinteresowną życzliwość spotykanym ludziom. To nic nie kosztuje, a zwraca się w postaci dobrego samopoczucia nawet w zimny, mokry, pochmurny i słotny dzień.
Bądź zdyscyplinowany
Dyscyplina naprawdę przydaje się w życiu. Nie lubimy jej, bo kojarzy nam się z nakazami i zakazami narzucanymi nam niegdyś przez dorosłych. Zauważ jednak, że teraz sam jesteś dorosły i sam dokonujesz różnych wyborów. Jeśli coś postanowisz, trzymaj się tego i bądź konsekwentny.
Odczuwaj wdzięczność
Wdzięczność, to jedno z najprzyjemniejszych i najbardziej zasilających nas uczuć. Każdego dnia znajduj rzeczy, za które możesz być wdzięczny losowi, opatrzności, ludziom i życiu. Bądź wdzięczny za wolność, pokój, zdrowie, pogodę, bezpieczeństwo, dobrobyt itd. Pamiętaj, że wiele z tego co masz nie jest dane wszystkim ludziom w takim samym stopniu. Bądź wdzięczny za wszystkie pomyślne wydarzenia z danego dnia. Pamiętaj, że mogły potoczyć się inaczej.
Bądź pomocny
Pomaganie innym zasila nie tylko biorców, ale i dawców pomocy. Najbardziej działa pomoc, która łączy się z osobistym zaangażowaniem. Zastanów się, jak możesz pomagać innym. Zacznij to robić, a przekonasz się jak zmienia to nastawienie do świata i siebie samego. Pomagając, czujemy się bogatsi, bardziej kompetentni i potrzebni.
Nie zaniedbuj rzeczywistych kontaktów z ludźmi
W dobie wysoko rozwiniętych technologii komunikacji mamy tendencję do przedkładania zdalnych kontaktów z ludźmi nad tymi bezpośrednimi. Te pierwsze przydają się w wielu sytuacjach, ale w żadnym razie nie zastępują tych drugich. Co więcej, rezygnacja z kontaktów twarzą w twarz na rzecz kontaktów wirtualnych, zmniejsza twoje umiejętności w zakresie komunikowania się i bycia z ludźmi. Lepiej mieć kilku prawdziwych przyjaciół niż setki przyjaciół w sieci. Pamiętaj, że sieć daje możliwość kreowania się na kogoś, kim naprawdę się nie jest. Tym samym, nie wiesz z kim naprawdę się kontaktujesz i przyjaźnisz.
Bądź szczery
Wbrew obiegowej opinii, szczerość nie polega na mówieniu wszystkim prosto w oczy, co o nich myślimy. Szczerość, to raczej otwarte informowanie innych o swoich uczuciach, poglądach i potrzebach. Nie musisz udawać, że zgadzasz się z kimś w jakiejś kwestii. Formułując swoje zdanie, nie zapominaj dodać, że to twoja osobista opinia. Tylko wtedy rozmówcy nie będą mieli wrażenia, że chcesz narzucić im swoje podejście do różnych spraw.
Przypatruj się światu
Świat jest ogromny i różnorodny. Warto korzystać z dostępnej wiedzy o świecie. Znani podróżnicy podkreślają, że zetknięcie z innymi ludźmi, obyczajami, warunkami i kulturą pozwala osiągać dystans do własnych problemów. Nie każdy może podróżować, ale każdy może czytać artykuły i książki o życiu w najdalszych zakątkach świata, oglądać filmy i relacje z czyichś podróży. Otwórz się na świat. Wyjrzyj poza własne podwórko. Interesuj się światem, a ujrzysz życie w zupełnie nowej perspektywie.
Bądź krytyczny
Nie chodzi o to, byś był krytyczny w stosunku do ludzi, ale krytycznie odnosił się do różnych zjawisk, poglądów i prawd. W świecie tzw. postprawdy, fakty liczą się dużo mniej niż opinie. Nie wierz we wszystko, o czym przeczytasz w sieci. Sprawdzaj kto stoi za różnego typu informacjami. Do wszystkiego podchodź zdroworozsądkowo. Ufaj ekspertom, a nie tym, którzy ich udają.
Bądź inteligentny emocjonalnie
Inteligencja emocjonalna, to umiejętność rozpoznawania, nazywania i kierowania własnymi emocjami. Niestety, nie rodzimy się z nią, ale możemy się jej nauczyć. Ćwicz nazywanie swoich emocji, pytając siebie często co czujesz. Próbuj odkrywać związek emocji z zachowaniem. Odpowiadaj sobie na pytanie: jaka emocja sprawiła że zachowałeś się w określony sposób. Czy była to radość, złość, smutek, strach, wstyd czy poczucie winy.
Nie bój się marzyć
Marzenia, to jedna z najmilszych stron naszego życia. Od ciebie zależy czy będziesz tylko marzycielem, czy też uda ci się zrealizować część twoich marzeń. Masz marzenie? Zastanów się dlaczego chcesz je zrealizować. Co na tym zyskasz? Jak zmieni się twoje życie? Od czego chcesz zacząć realizację danego marzenia?
Nie rozpraszaj się
Gdy chcesz coś zrobić, wyłącz wszystkie możliwe rozpraszacze. Na krótką przerwę i przyjemność pozwól sobie dopiero wtedy, gdy wykonasz jakiś etap swojej pracy. Miej odwagę powiedzieć innym, by nie przeszkadzali ci w tym, co robisz. Pracując na komputerze wyłącz wszystko, co kusi i odciąga twoją uwagę od wykonywanego zadania.
Odżywiaj się zdrowo
Zacznij na poważnie myśleć o tym co jesz. Nie pochłaniaj bezmyślnie wysoko przetworzonych, słodkich i tłustych przekąsek. Postaw na owoce, warzywa, produkty z pełnego ziarna (pieczywo, ryż, makaron), tłuste ryby m orskie (makrela, łosoś, halibut), warzywa strączkowe, białe mięso, nabiał, nasiona i pestki. Poświęć czas na znalezienie przepisów na pyszne i zdrowe potrawy na każdą porę dnia. Naturalne i zdrowe jedzenie wpływa zbawiennie na najważniejsze układy w twoim ciele, w tym na układ nerwowy, od kondycji którego zależy twoje samopoczucie psychiczne.
Kontroluj stres
Życie bez stresu nie istnieje. Co więcej, pewna dawka stresu jest nam potrzebna. Stres utrzymany na odpowiednim poziomie daje energię i mobilizuje do działania. Nadmierny stres paraliżuje działanie lub sprawia, że tracimy kontrolę nad tym, co robimy. Oznaką nadmiernego stresu jest przedłużająca się bezsenność, długotrwałe bóle karku i kręgosłupa, przewlekłe kłopoty żołądkowe, a także choroby serca i układu krążenia. Jeśli zauważasz u siebie którąś z tych dolegliwości, zastanów się nad swoim stylem życia. Może zbyt mocno eksploatujesz swój organizm…
Nie przejmuj się drobiazgami
Drobiazgi potrafią wyprowadzić cię z równowagi? Staraj się, by tak nie było. Niewielkim niedogodnościom dnia codziennego przeciwstawiaj pozytywne wydarzenia małej i większej wagi. Większość z nas ma tendencję do skupiania się na negatywnych i uciążliwych drobiazgach dnia codziennego. Zamiast czerpać radość z tego, co pomyślne – narzekamy na to co niepomyślne, choć w ogólnym rozrachunku nie ma większego znaczenia. Jeśli tak postępujesz, czas to zmienić i świadomie przestać pozwalać na to, by drobne niedogodności nie wyprowadzały cię z równowagi.
Doceń, to co masz
Niezadowolenie z życia jest efektem ciągłego koncentrowania się tylko na tym, czego nam brakuje. Tymczasem, zadowolenie z życia jest efektem świadomej koncentracji na tym co mamy. Doceń wszystko, co masz: cechy, możliwości, talenty i niech to będzie punkt wyjścia do osiągania kolejnych celów. Pamiętaj, że nigdy nie będziesz mieć wszystkiego. Myślenie głównie o tym czego ci brak, skazuje cię na ciągłe niezadowolenie z życia i poczucie, że inni mają się lepiej od ciebie.