Co cię powstrzymuje przed realizacją marzeń?
Wszyscy mamy marzenia. Marzymy o urodzie, bogactwie, miłości, zdrowiu czy dużym znaczeniu. Część marzeń udaje się zrealizować, inne pozostają niezrealizowane. Czym są marzenia? Co powstrzymuje nas przed ich spełnianiem?
Marzenia, co to takiego. Jak je zrealizować?
Marzenia, to pragnienia, których urzeczywistnienie nie jest łatwe i oczywiste. Marzymy o czymś, czego dokonanie lub zdobycie wymaga jakiegoś wkładu pracy i szczęścia rozumianego jako sprzyjające okoliczności. Marzenia, z definicji są nierealne. Czy zatem możliwe jest ich spełnianie? Tak, ale tylko tych, które mają choć cień szansy na spełnienie. Każdy może marzyć o byciu kosmonautą. Marzenie to może spełnić niewielki procent ludzi mających wyjątkowe predyspozycje. Znacznie więcej ludzi może spełnić marzenie o byciu aktorem, sportowcem czy sędzią. Marzenia są czymś, co wyznacza drogę życiową. Chcąc je spełnić, świadomie podążamy w jakimś kierunku.
Jak powstają marzenia?
Marzenia powstają w nas w bardzo różnych okolicznościach. Często zaczynają się od przeżycia fascynacji jakąś aktywnością lub zjawiskiem. Ktoś kiedyś poszedł do teatru i zapragnął być aktorem. Ktoś inny usłyszał wybitnego muzyka i zapragnął grać tak jak on. Podczas meczu ktoś doszedł do wniosku, że w przyszłości zostanie piłkarzem. Powstałe w ten sposób marzenia podlegają weryfikacji. Okazuje się bowiem, że coś przestaje fascynować i cieszyć, gdy wymaga długiej, żmudnej i wytrwałej pracy. Cierpliwi i wytrwali dostają swoją nagrodę. Marzenia powstają również w oparciu o odkryte możliwości i talenty. Ktoś śpiewa lepiej od innych – kocha to i zaczyna poważnie myśleć o śpiewaniu. Ktoś umie wymyślać historie – zaczyna myśleć o pisaniu powieści. Ktoś interesuje się światem – zaczyna myśleć o byciu dziennikarzem. Im bardziej marzenie wynika z wrodzonych możliwości i predyspozycji, tym większa jest szansa na jego spełnienie.
Co pomaga spełniać marzenia?
Znajomość własnych mocnych stron
Trudno spełniać jakiekolwiek marzenia, jeśli nie wiemy jakie mamy możliwości i w czym jesteśmy dobrzy. Nasze mocne strony, to czynności, które przychodzą nam łatwiej niż innym. To wszystko, co robimy z radością i oddaniem, nie odczuwając przy tym przykrego zmęczenia. Własne mocne strony najlepiej poznać możliwie jak najwcześniej dzięki otaczającym nas dorosłym. Oczywiście, można odkryć je samodzielnie, jako dorastająca lub dorosła osoba. Mocne strony, to nie tylko uzdolnienia specjalne: muzyczne, plastyczne, artystyczne lub sportowe. Mocną stroną może być na przykład umiejętność nawiązywania kontaktów z ludźmi, słuchania ich i rozumienia. Cechy te predysponują do zawodów związanych z pracą z ludźmi i pomaganiem im.
Bądź wytrwały w spełnianiu marzeń
Rzadko które marzenie spełnia się ot tak, bez wysiłku. Szczęście czasami spada nam z nieba, ale zdecydowanie częściej, na spełnienie marzenia trzeba solidnie zapracować. Wytrwałość, to umiejętność osiągania czegoś małymi kroczkami. To wielokrotne poświęcanie czasu na dochodzenie do ostatecznego efektu. Większość z nas, niestety, do wytrwałych nie należy. Dlatego spełnianie marzeń trzeba dzielić na wiele etapów i nagradzać się za osiągnięcie każdego z nich.
Jak spełnić marzenia?
Samouznanie, to sympatia i szacunek do samego siebie, To uznanie, że sami w sobie mamy wartość i sens. Bez samouznania nie spełnimy marzeń, ponieważ nie będziemy uważać, że na to zasługujemy. Pozwolenie sobie na marzenia i ich spełnianie wynika bezpośrednio z poczucia własnej wartości. Uznając i akceptując siebie, dążymy do tego co jest nam potrzebne, w tym do realizacji osobistych marzeń.
Bądź świadomy. Spełnij swoje marzenia
Tylko osoba świadoma siebie może rozpoznać i spełnić swoje marzenia. Świadomość siebie, to umiejętność rozpoznawania, nazywania i wyrażania myśli, emocji i potrzeb. Świadomi siebie nie działamy na autopilocie, realizując czyjeś potrzeby i pragnienia. Nie naśladujemy bezwiednie tego, co robią i do czego dążą inni ludzie. Wybieramy własną drogę i podążamy nią. Świadomość siebie doskonalisz przez zadawanie sobie pytań typu: co robię, dlaczego i po co to robię, co mną kieruje, co przez to osiągam, jak się z tym czuję, co o tym myślę itd.
Bądź odważny spełnić swoje marzenia
Spełnianie marzeń niejednokrotnie wymaga odwagi. Nie chodzi oczywiście o odwagę, która cechuje bohaterów, ale o tę codzienną, która pomaga w osiąganiu zamierzonych celów. Paradoksalnie, zwiększeniu odwagi sprzyja konfrontacja z porażką. Chodzi o wyobrażanie sobie tego, co stanie się, gdy coś się nie uda. Rzeczowa odpowiedź na to pytanie eliminuje destrukcyjne działanie nieokreślonego strachu, który – jak wiadomo – ma wielkie oczy.
Ambicja pozwala zrealizować marzenia
Ambicja sprzyja spełnianiu marzeń, pod warunkiem, że nie jest wygórowana. Ambitne plany to takie, które leżą w górnych granicach naszych możliwości. Są wymagające, ale nie niedostępne. Oczywiście, ambicja może rosnąć wraz z osiąganiem kolejnych etapów danego marzenia.
Co powstrzymuje cię przed realizacją marzeń
Brak czasu
Jeśli masz marzenie, ale brak ci czasu na jego realizację, zastanów się na co poświęcasz swój czas. Jeśli wszystko, co robisz jest ważne i nie da się z tego zrezygnować, odłóż spełnienie marzenia na później. Zostaw je na czas, w którym będzie możliwość zajęcia się nim. A może jest tak, że sporo czasu przecieka ci między palcami? Może robisz wiele niepotrzebnych rzeczy? Przemyśl te kwestie i zorganizuj swój dzień na nowo.
Brak energii na nie swoje marzenia
Marzysz o czymś, ale chęci na spełnienie brak. Bardzo chciałbyś coś zmienić, ale zabrać się do tego nie masz siły. Skoro jej nie masz, znaczy, że twoje marzenie jest tylko teoretyczne. Marzysz w sensie błądzenia w chmurach. Takie marzenie nie ma nic wspólnego z chęcią dokonania czegoś lub zdobycia. To czyste bujanie w obłokach. Nieszkodliwe, ale nie wprowadzające żadnej zmiany. A może jest tak, że marzysz o czymś, bo inni o tym marzą. Jeśli twoje marzenie nie jest naprawdę twoje, również nie znajdziesz siły i energii do jego realizacji.
Inni blokują twoje marzenie
Zdarza się i tak, że nasze marzenia kolidują z potrzebami innych ludzi. Mając rodzinę, nie możesz dziwić się, że nie popiera twojego marzenia o samotnej podróży dookoła świata. O wielkich i wymagających marzeniach warto informować ludzi zanim wejdziemy w poważne związki. Realizację tych mniejszych i bardziej codziennych dużo łatwiej wynegocjować.
Nie wierzysz w powodzenie marzenia
Brak wiary w powodzenie marzenia jest konsekwencją słabej znajomości własnych zasobów i mocnych stron. Zastanów się, dlaczego twoje marzenie uważasz za nierealne. Być może naprawdę takie jest. Jeśli tak, niech pozostanie w sferze marzeń. Jeśli jednak jest jakakolwiek szansa na jego urzeczywistnienie – zrób pierwszy, mały krok! Przekonasz się, jak bardzo podniesie on twoją wiarę w osiągnięcie sukcesu. Fakt, że zaczniesz działać na rzecz spełnienia swojego marzenia, doda ci sił i energii do pokonywania kolejnych przeszkód.
Boisz się odmienności
Spełnianie marzeń często wymaga bycia innym niż wszyscy, a w każdym razie, wydawania się takim. Ktoś, kto chce robić coś nieprzeciętnego, postrzegany jest jako dziwak, odmieniec i marzyciel. Chcesz robić coś takiego – musisz uodpornić się na to, że inni będą pukać się w czoło.
Czekanie na okazje
Ludzie nie spełniają marzeń, bo czekają na okazje do ich spełnienia. Okazje, które ma przynieść życie. Czasem przynosi, ale znacznie częściej samemu trzeba tworzyć okazje i szanse na realizację własnych wizji i pragnień.
Za wcześnie, za późno
Realizacja marzeń często blokowana jest przez myślenie, że jest na nie za wcześnie lub za późno. Ani jedno, ani drugie nie jest prawdą. Nigdy nie jest za wcześnie na pierwszy krok prowadzący do spełnienia danego marzenia. Nigdy nie jest za późno, by wprowadzić jakieś zmiany w swoim życiu. Najważniejsze jest to, by niezależnie od wieku, zacząć działać na rzecz spełnienia danego marzenia. Oczywiście, zdarzają się sytuacje, w których ze względu na etap życia trzeba jakieś marzenie nieco przedefiniować. Nie oznacza to jednak rezygnacji z jego spełnienia.