Przejdź do treści

Co jest Twoją motywacją. Poradnik – część 2

Co jest Twoją motywacją?

W tej części przedstawiam dostępne wszystkim narzędzia, metody i techniki świadomego wpływania na własne motywacje. Problemy z motywacją prowadzą nierzadko do rezygnacji z działań, które jesteś w stanie podjąć. Tym samym, nie realizujesz wielu dostępnych ci celów.

Co jest Twoją motywacją

Oto kilka przydatnych strategii motywowania się do działania:

Określ poziom i rodzaj motywacji

Podjęcie różnych działań jest łatwiejsze, jeśli określasz poziom motywacji wewnętrznej i zewnętrznej. Innymi słowy, nazywasz wewnętrzne i zewnętrzne korzyści danego działania. Gdy chcesz coś zrobić, a jednocześnie masz z tym problem, zapytaj siebie, co dzięki temu zyskasz osobiście i co zyskasz w oczach innych ludzi. Wypisz na kartce wewnętrzne i zewnętrzne korzyści danego działania. Zdziwisz się, jak wiele przyjdzie Ci do głowy i jak z wielu nie zdajesz sobie sprawy. Określenie wewnętrznych i zewnętrznych korzyści danego działania pozwala na zobaczenie go w nowym świetle. Dzięki temu, może stać się bardziej atrakcyjne, pociągające i zyskowne.

Określ stopień ważności danego działania

O wiele łatwiej zabrać się za coś, gdy dana czynność ma dla nas osobiste znaczenie. Określenie ważności poszczególnych działań uruchamia wewnętrzne motywatory. Nie chce Ci się czegoś zrobić? Spytaj siebie, czy na pewno to jest dla Ciebie ważne i dlaczego tak jest. Być może zadręczasz się tym, że nie robisz wielu rzeczy tylko dlatego, że robią je inni, a dla Ciebie nie mają one znaczenia. Spojrzenie na różne działania pod kątem osobistej ważności pomaga opanować szum wywołany wielością działań i celów, jakimi jesteśmy bombardowani każdego dnia.

Powiedz komuś, co chcesz zrobić

Poinformowanie kogoś o swoim zamierzeniu jest typowym wykorzystaniem motywacji zewnętrznej. Gdy powiesz komuś, że będziesz codziennie ćwiczyć przez godzinę, to nie robiąc tego czujesz większy dyskomfort, niż gdybyś nikomu o tym nie mówił. To trochę taki bat nad głową, ale czasami się przydaje. Nie zrobi Ci krzywdy, jeśli wykorzystasz go świadomie do działań, na których Ci zależy, a z których podjęciem masz jakiś problem.

Wyznacz cel na właściwym poziomie trudności

Hmm – łatwo powiedzieć, trudniej zrobić. Twój brak motywacji może wynikać stąd, że stawiane sobie cele są zbyt łatwe lub zbyt trudne. Zbyt łatwy cel nie pociąga i nie fascynuje. Zbyt trudny z kolei budzi obawy, lęk i frustrację. Jaki poziom trudności stawianych sobie zadań jest odpowiedni? Odpowiedni poziom, to szczebel wyżej niż obecny. Twoje zadanie powinno generować wysiłek; jednocześnie dawać odczucie, że dasz radę je wykonać. Duże cele najlepiej osiągać metodą małych kroków.

Co jest Twoją motywacją Blogoptymisty.pl

Porównuj się ze sobą

Porównywanie się z innymi nie pomaga w zwiększaniu motywacji do działania. Zniechęca do robienia czegokolwiek, zwłaszcza, gdy „wydaje się nam”, że ktoś jest od nas dużo lepszy. Strategią zwiększającą motywacje jest porównywanie się ze sobą, to znaczy, że dziś jestem lepszy niż byłem wczoraj. Jutro będę lepszy niż dzisiaj. Za dwa tygodnie będę umiał dużo więcej. W tej strategii ważne jest zauważanie własnych postępów i koncentrowanie się na nich.

Wizualizuj cel

Wizualizacja celu bardzo zwiększa poziom motywacji do jego osiągnięcia. Wyobrażaj sobie rezultaty Twojej pracy. Twój mózg zostanie w ten sposób pobudzony a abstrakcyjny cel nabierze realne kształty. Nie możesz zabrać się do remontu? Wyobrażaj sobie jak dom lub mieszkanie będzie wyglądać po skończonej pracy. Porównuj to co widzisz, z tym, co sobie wyobrażasz.

Zacznij od najgorszego

Jeśli działanie, którego chcesz się podjąć składa się z czynności łatwiejszych i trudniejszych – zacznij od trudniejszych. Zobaczysz sam, że świadomość uporania się z najgorszym doda Ci energii i ułatwi ukończenie pracy.

Nagradzaj się za działanie

W zwiększaniu motywacji pomaga nagradzanie się za działanie. Sęk w tym, by nagrodę określić z góry. Dzięki temu, Twój mózg skupi się na przyjemności, która Cię czeka i nie będą go zaprzątać już tylko trudy i mozół wykonywanego działania. To co masz zrobić i do czego trudno Ci się zmotywować, zobaczysz w jaśniejszych barwach.

Zmień „muszę” na „chcę”

Nie namawiam Cię do tego, byś zrezygnował z tego co musisz zrobić, na rzecz tego na co masz ochotę. Byłoby to kierowanie się zasadą przyjemności, a nie rzeczywistości. Tak funkcjonują małe dzieci. Dorosły i dojrzały człowiek wie, że życie nie składa się tylko z działań, które same w sobie są przyjemne. Nawiasem mówiąc, do takich nie trzeba się motywować. Zmiana „muszę” na „chcę” oznacza znalezienie wewnętrznej motywacji do różnych działań. Zamiast mówić sobie „muszę pracować” powiedz sobie „ chcę pracować, żeby doskonalić się w swoim zawodzie”. Zamiast „muszę się leczyć” można powiedzieć „chcę się leczyć, żeby zachować zdrowie”.

Wyznaczaj cele realne do osiągnięcia

Niby oczywiste, a jednak często zabijamy własne motywacje, stawiając sobie nierealne cele. Realność celu oceniaj w oparciu o własne możliwości. Może ktoś opanował angielski w pół roku, ale ty potrzebujesz więcej czasu. Może ktoś zrzucił 20kg w dwa miesiące, ale wymaganie tego samego od siebie najpewniej zrazi do odchudzania, a przy okazji zaszkodzi zdrowiu.

Rób to inaczej

Kłopoty z motywacją dotyczą często czynności, które wykonujemy stale i tak samo. Motywacja spada, bo powtarzalność tego samego wprowadza element znużenia i nudy. Jeśli dostrzegasz, że lubiane lub tolerowane kiedyś czynności budzą w Tobie awersję, zastanów się czy na pewno musisz je wykonywać. Jeśli tak – określ dlaczego chcesz to robić, czyli znajdź motywację wewnętrzną. Określ zewnętrzne korzyści tego działania. Zmień dotychczasowy sposób wykonywania go. Czasami pomaga naprawdę niewielka zmiana. Każdy nowy element zmniejsza odczucie powtarzalności, monotonii i nudy.

Mam nadzieję, że ten mini poradnik dostarczył Ci interesującej i przydatnej wiedzy o motywacji, a także o metodach i technikach jej zwiększania. Wierzę, że wiele z nich wykorzystasz w przyszłości.

Co jest Twoją motywacją.

Poradnik część 1.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *