Przejdź do treści

Model Diltsa – pomoc w osobistej zmianie.

Codziennie krew i pot. 100 % zaangażowania. I nic. 

Tak, żadna zmiana nie jest prosta.  A szczególnie gdzie nawyk lub zachowanie, które chcemy zmienić jest silnie powiązana z Twoimi wartościami lub przekonaniami.
Pomyśl i odpowiedz sobie . Czy kiedy chcesz rzucić palenie, co jest dla Ciebie ważniejsze – zdrowie czy utrata potencjalnych znajomych „na dymku”?

A kiedy chcesz zrzucić parę kilogramów,  co bardziej powstrzymuje Cię przed decyzją – to, że trzeba będzie wyrzucić/oddać ulubione ubrania (bo będą za duże) czy raczej myślisz, że życie jest krótkie i nie można stale się ograniczać.

Model Diltsa

W latach 80- tych międzynarodowy trener, coach, konsultant  NLP (Programowanie neurolingwistyczne) Robert Dilts opracował tzw. Teorię poziomów logicznych.
Model Diltsa to model psychologiczny, którego możesz użyć w przypadku osobistej zmiany lub wsparcia w rozwiązaniu konfliktu . Dzięki niemu możesz zobaczysz szerszą perspektywę trudności i znaleźć rozwiązanie.

Kiedy patrzysz na trudność przez dziurkę od klucza, widzisz tylko jej wycinek.
Teoria poziomów logicznych Diltsa pozwala szeroko otworzyć drzwi.

Jeżeli przećwiczysz model Diltsa praktycznie, to gwarantuję , że osiągniesz zmiany, które pozytywnie cię zaskoczą. Teoria poziomów logicznych Diltsa jest często spotykana w coachingu i biznesie. 

Poziomy logiczne Diltsa mogą być również pomocne jako narzędzie do prowadzenia rozmowy z nowo poznaną osobą. Po prostu zadajesz pytania, mając na uwadze poszczególne piętra, od najniższego do najwyższego. 

Piramida Diltsa

Model Diltsa zwykle przedstawia się w formie piramidy, która jest podzielona na 6 poziomów.

Ja chciałbym przedstawić model Diltsa jak kamienicę,  w której mamy 6 pięter i winę.  Na każdym piętrze znajdujemy nowe informacje o nas samych.  
Kamienica jest twoją własnością. Masz w niej stałych lokatorów,  a ty od czasu do czasu odwiedzasz ich i jeździsz windą z dołu na górę lub z góry na dół.  Dla ambitnych są również schody.

6 poziomów logicznych Diltsa

Zapytasz, ale co jeżdżenie windą w kamienicy, która może być też piramidą, pomoże mi rozwiązać moje trudności? Tak, już wyjaśniam. 

Na początku Ci przedstawię stałych lokatorów. Opisze, kto mieszka na kolejnych 6 piętrach twojej kamienicy, czyli poziomach logicznych Diltsa.  Każde piętro, to bardziej „pogłębione” pytanie o rozwój.

Pierwsze piętro modelu Diltsa

Na pierwszym piętrze mieszka Środowisko/Kontekst.  Można przyjąć, że jest tym wszystkim, co w życiu wywiera na Ciebie wpływ – kiedy i gdzie funkcjonujesz i jaką rolę pełnisz w wybranym miejscu tj. rodzica, pracownika, dyrektora, koleżanki. Musisz wiedzieć, że nie tylko Środowisko/Kontekst ma wpływ na Ciebie, ale ty na nie również . Czy wiesz jak ty wpływasz na otoczenie?

Na tym piętrze poziomów logicznych Diltsa najczęściej zadajesz pytania:

  • Co tu mogę zrobić?
  • Za co odpowiadam?
  • Kto jest ze mną / a kto nie? 

Drugie piętro modelu Diltsa

Kolejne piętro (II). Tu mieszka nasze Zachowanie.  Warto przyjrzeć się co robisz i jak działasz w różnych środowiskach (miejscach).  Jakie masz wzorce?  Czy są one rozwojowe i pozytywne?  Jaki masz styl komunikacji z ludźmi w pracy, w domu z najbliższymi. Czy te zachowania są indywidualnie dopasowane do miejsca i osoby. Czy Cię wspierają w życiu?

Na tym piętrze modelu Diltsa najczęściej pytasz:

  • Co ja robię?
  • Jak mogę to zrobić?
  • Jak ja to wykonuję z sukcesem?

Trzecie piętro modelu Diltsa

Jedziemy wyżej na III piętro.  Tu mieszkają nasze Umiejętności.  Są niezbędne do pozytywnych zachowań w określonym środowisku. To wszystkie twoje małe i duże zdolności – motywacja, odwaga, kreatywność i wiele innych, które udało Ci się już odkryć.

Na tym piętrze pytasz:

  • Co mogę?
  • Jakie są moje silne / słabe strony?
  • Co umiem/ czego mam się nauczyć?
  • Z jakich umiejętności nie korzystam (a mam)?

Czwarte piętro modelu Diltsa

Wjeżdżamy na kolejne piętro (już IV) gdzie mieszkają Przekonania i Wartości.  To one motywują do poszukania najlepszych sposobów (strategii) myślenia i odkrycia takich umiejętności, które wymagane są do oczekiwanego zachowania w wybranym środowisku.

Na tym poziomie modelu Diltsa otrzymasz wiedzę na temat przekonań i wartości, które wspierają Cię w pozytywnej relacji ze środowiskiem, zachowaniem czy umiejętnościami. 
Przekonania nie są Ci dane raz na zawsze. Warto, co jakiś czas zrobić ich przegląd, aby pozbyć się tych, które kierują nas w negatywnym kierunku.

Na tym piętrze najczęściej posługujesz się pytaniami:

  • Co jest dla Ciebie cenne?
  • Co to dla Ciebie znaczy?
  • Jakie przekonanie o Tobie jest prawdziwe?
  • Do czego trzeba być przekonanym, żeby móc to zrobić?

Piąte piętro modelu Diltsa

Na piątym piętrze mieszka Tożsamość – czyli jak widzimy siebie w życiu. Twoja tożsamość jest związana z określoną rolą, cechami charakteru i twoją osobowością Jeżeli odpowiedź na temat osobistej misji w życiu sprawia Ci trudność, szukaj odpowiedzi we wszystkim co robisz. 

Pytaj:

  • Jak widzisz siebie?
  • Co to co robisz, mówi o Tobie?
  • Kim jesteś?
  • Co sprawia, że jesteś sobą?

Szóste piętro modelu Diltsa

Na ostatnim piętrze (VI)  mieszka Misja / Wizja  Czyli to co nadaje szczególne znaczenie temu, co kieruje twoim zachowaniem, umiejętnościami, przekonaniami, wartościami i tożsamością.  Na tym piętrze modelu poziomów logicznych Diltsa czujemy najwięcej mocy. Misja i wizja (nazywana czasem również duchowością) to nieograniczony zasób życiowej energii w najczystszej postaci.  

Sensem życia nie jest odnalezienie swojego daru, ale celem życia jest oddanie go.

Pablo Picasso

Na tym piętrze pytasz:

  • Dlaczego (jesteś)?
  • Jaka jest Twoja misja?
  • Jaką wizję życia reprezentujesz?
  • Jaki masz sens życia?

Cały model poziomów logicznych Diltsa

Dla ułatwienia podsumowanie wszystkich 6 pięter modelu poziomów logicznych Diltsa:

  1. Środowisko: – określa wszystkie możliwości lub ograniczenia (zewnętrzne), na które reagujesz. Gdzie, Kiedy i z Kim?
  2. Zachowania: To twoje działania i reakcje, jakie są wynikiem przebywania w określonym środowisku (miejscu) . Co?
  3. Umiejętności: W jaki sposób działasz? Wiedza jak działać. Jak?
  4. Przekonania i wartości:  Wzmocnienia i ograniczenia (wewnętrzne) twojego rozwoju. Skąd wiesz?
  5. Tożsamość: W jaki sposób myślisz o siebie? Kto?
  6. Misja/Wizja :  Wzmocnienie wszystkich wcześniejszych, nadanie im większego znaczenia i sensu. Co to znaczy, Po co, Dla kogo?

Jak korzystać z modelu Diltsa

Dokładnie przeanalizuj problem z jakim się mierzysz. Ustal na którym piętrze mieszka.  Potem znów wsiać do winy i jedź piętro wyżej,  Zazwyczaj wsparcie znajdziesz na wyższym piętrze. Mieszkaniec wyższego piętra, ma wpływ na to co dzieje się u jego sąsiada poniżej. 

Jeżeli wpadasz w zły nastrój przed wyjściem do pracy –  to możesz spojrzeć z piętra –  środowiska (praca), zachowania (zły nastrój). I poszukać rozwiązania w umiejętnościach lub przekonaniach.

Jeżeli zaczynasz coś robić i za chwilę to zostawiasz – umiejętności (czynność – może jest za trudna) i przekonania (np. myślisz, że nie dasz rady).

Poszukaj rozwiązania w tożsamości.

Zmiany w modelu Diltsa

Każda zmiana na wyższym piętrze będzie mieć wpływ na niższe piętro. Cztery pierwsze piętra modelu Diltsa dotyczą tego co posiadasz: środowiska, zachowania, zdolności, przekonań i wartości. 2 kolejne są ”nie materialne”. Wiedza o naszej tożsamości i wizji pozwala nam na rzeczywistą energię do życia. 

Zastosuj model Diltsa

Twoi współpracownicy w pracy nie traktuję Cię poważnie. Podkopują twoje kompetencje i czujesz, jak spada twoja samocena.
Możesz przyjąć, że problem dotyczy Środowiska, czyli I piętra. Warto przemyśleć jak zmienić sytuację poprzez adekwatne Zachowanie (II piętro).
Co możesz więcej zrobić. Jakie działania możesz podjąć?
Przykładowe działania:  Zorganizuj nieformalne spotkanie ze współpracownikami, porozmawiaj z przełożonym lub finalnie zmień pracę.
Zawsze, kiedy odkryjesz trudność związaną z wybranym piętrem, poszukaj rozwiązania piętro wyżej.

Dla mnie model Diltsa jest jednym z najlepszych narzędzi do prowadzenia rozmów cochingowych 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

SPIS TREŚCI