Wpływ przeszłości na nasze życie
Jak przestać żyć przeszłością? Czy można żyć szczęśliwie, kiedy nie potrafimy zostawić za sobą, to co było. Wydarzenia te niejednokrotnie zostawiają po sobie ślady w postaci wspomnień wywołujących określone emocje. Wspomnienia te i emocje są w nas, dlatego często wywierają wpływ na naszą teraźniejszość.Im więcej w nich goryczy i gniewu, tym trudniej się od nich uwolnić.
Przeszłości co prawda nie można zmienić, ale można próbować ograniczać jej destrukcyjny wpływ na teraźniejszość.

Znaczenie przeszłości polega na tym, że zawarte są w niej liczne doświadczenia, z których korzystamy w różnych sytuacjach życiowych. Doświadczenia te mogą być pozytywne lub negatywne.
Wpływ przeszłości na nasze obecne życie jest dość skomplikowany. Nie zawsze jest tak, że pozytywne doświadczenia pomagają radzić sobie z teraźniejszymi problemami, a negatywne przysparzają tylko problemów.
Istotę radzenia sobie z własną przeszłością i korzystania z niej stanowi stosunek do tego, co się wydarzyło.
Wydarzenia negatywne mogą pomóc, gdy traktujemy je jak lekcję, która nas czegoś uczy. Wydarzenia pozytywne mogą szkodzić, gdy zamiast cieszyć się, że miały miejsce – martwimy się tym, że minęły.
Przeszłość, to jeden z trzech wymiarów czasu, w których przebiega nasze życie. Choć jest już za nami – wywiera wpływ na to, co dzieje się obecnie. Wpływ ten może być ograniczony lub nadmierny; pomocny lub destrukcyjny.
Twoja przeszłość
Twoja przeszłość, to ta część życia, która jest już za tobą. Im jesteś starszy, tym jest jej więcej. Nastolatki mają za sobą dzieciństwo; ludzie młodzi dzieciństwo i dojrzewanie; osoby dojrzałe dzieciństwo, dorastanie i młodość; seniorzy przeżyli już wszystkie wymienione etapy życia.
Z upływem czasu, proporcje między przeszłością, a przyszłością zmieniają się. W młodości przeszłość jest krótka, przyszłość długa. Pod koniec życia – odwrotnie. Właśnie dlatego, osoby starsze żyją przede wszystkim wspomnieniami.
Znaczenie przeszłości
Jak przestać żyć przeszłością? Przeszłość można podzielić na tę osobistą, dotyczącą tylko nas i na ogólną, dotyczącą ludzkości. Jedna i druga jest nam potrzebna. Potrzebna nam jest wiedza o tym, co działo się w naszym życiu.
Poszczególne narody badają swoją historię, a rzeczywistość, w której żyjemy w ogromnej mierze jest sumą doświadczeń wielu przeszłych pokoleń.
Osobista przeszłość jest jednym z najważniejszych budulców naszej osobowości. Nie można się jej wyrzec, ani o niej zapomnieć. Można jednak postrzegać ją w różny sposób i w różny sposób wykorzystywać w teraźniejszości.

Paradoks czasu
Przeszłość naprawdę nie musi dominować w naszym życiu.
Wpływa na wszystkich, ale jej wpływ zależy głównie od tego jak traktujemy przeszłe wydarzenia. O znaczeniu nastawienia do przeszłości i o tym, że to głównie ono jest ważne, przeczytasz w książce Philipa Zimbardo i Johna Boyda zatytułowanej „Paradoks czasu”. Autorzy przekonują, że ważność minionych zdarzeń zależy tylko od nas i w każdej chwili możemy ją zmienić.
Możemy na przykład sprawić, że nieporozumienia między naszymi rodzicami nie przysłaniają faktu, że, dbali o nas i starali się okazywać miłość. Następnie fakt ten uznać za ważniejszy od owych nieporozumień. Zimbardo i Boyd uważają, że pierwszym i najtrudniejszym krokiem w okiełznaniu przeszłości jest odróżnienie jej samej od tego, jak ją aktualnie interpretujemy.
To trochę tak jak postrzeganie obrazu w zależności od tego, w jakiej jest ramie. Zimbardo i Boyd podpowiadają jak zmienić ramę, w którą sami wkładamy swoją przeszłość.

Gdy przeszłość nie daje spokoju
Zdarzają się sytuacje, gdy jakieś wydarzenie z przeszłości nie daje nam spokoju. Myślimy o tym, martwimy się, złościmy i nie umiemy przestać. Może ktoś zranił nas boleśnie, może robił to regularnie, może my skrzywdziliśmy kogoś, coś zaniedbaliśmy itd.
Wydarzenia z przeszłości mogą tkwić w głowie, uwierać i zaburzać aktualną codzienność. Gdy tak się dzieje, trzeba się przyjrzeć samym wydarzeniom, naszemu nastawieniu do nich i możliwym sposobom uwolnienia się od uciążliwego balastu. Najszybciej uwolnimy się przez działanie.
Jak przestać żyć przeszłością? Napisz list
Jeśli czujemy, że w przeszłości zawiniliśmy wobec kogoś – możemy uczciwie postawić sprawę w rozmowie lub w liście. To samo możemy zrobić, jeśli czujemy się zranieni przez kogoś. Listy, to bezpieczna forma informowania innych o naszych emocjach.
Pisząc je, nazywamy uczucia, porządkujemy je i analizujemy. W liście łatwiej przyznać się do czegoś, niż zrobić to w rozmowie wprost. Pisząc list, dajemy drugiej stronie czas na przemyślenie jego treści i odpowiedzenie na nią. Działanie na rzecz załatwienia niedających spokoju spraw z przeszłości uwalnia nas od nich i przywraca spokój.
Gdy żałujemy podjętych lub niepodjętych decyzji
Jedną z pułapek przeszłości są myśli o tym, że czegoś żałujemy. Jeśli raz stwierdzimy, że czegoś żałujemy i nie wracamy więcej do tego – jest OK. Problem zaczyna się wówczas, gdy zadręczamy się z powodu dokonanego niegdyś wyboru. A zadręczamy się najczęściej wówczas, gdy podjętego wyboru, ani jego konsekwencji nie można zmienić. Żałowanie czegoś włącza się w momencie, gdy z perspektywy czasu widzimy, że inny wybór mógł być lepszy. Aby nie ulegać pułapce żałowania pamiętaj że: w każdej sytuacji podejmujemy decyzję, która w danej chwili wydaje się najlepsza; dokonując wyboru nie jesteśmy w stanie przewidzieć, co zmieni perspektywa czasu; nigdy nie mamy pewności, że inny wybór byłby lepszy.
Innymi słowy, dokonując wyboru, którego żałujesz, w danym momencie byłeś przekonany, że wybierasz najlepsze z możliwych. Perspektywa czasu to zmieniła, ale nie mogłeś jej znać, gdy podejmowałeś decyzję. Dlatego, zawsze, gdy czegoś żałujesz, przypomnij sobie okoliczności i warunki, w jakich dokonałeś wyboru. Swoje decyzje oceniaj z perspektywy czasu, w którym były podejmowane.
Oto ćwiczenie, które pomaga poradzić sobie z zadręczaniem się przeszłymi wyborami
Przyjmij wygodną pozycję, rozluźnij się i zrelaksuj. Zamknij oczy i wyobraź sobie, że dobiegasz osiemdziesiątki. Spójrz z miłością na minione lata dzieciństwa, młodości i dorosłości. Zatrzymaj się na podjętej niegdyś decyzji, której wciąż żałujesz. Zanim po raz kolejny zaczniesz zadręczać się tą decyzją, odpowiedz sobie na poniższe pytania:
- jak widzisz tamtą sytuację z obecnej perspektywy;
- co obecna perspektywa przyniosła nowego;
- czym się kierowałeś dokonując w przeszłości określonego wyboru;
- jakie miałeś intencje;
- jakie okoliczności miały wpływ na twój wybór;
- dlaczego swój wybór uważałeś za najlepsze rozwiązanie;
- co chciałbyś powiedzieć sobie z tamtego czasu;
- jaką radę chcesz dać sobie na przyszłość.
Otwórz oczy i wróć do teraźniejszości. Co teraz czujesz? Jak widzisz dokonany niegdyś wybór?
Zapisz pierwszą myśl, jaka pojawi się w twojej głowie. jeśli jest wzmacniająca – ćwiczenie przyniosło pożądany efekt w postaci dokonanej samodzielnie zmiany interpretacji przeszłości. Wzmacniającą cię myśl, zapamiętaj i sięgaj do niej zawsze, gdy będziesz żałować jakiegoś wyboru podjętego w przeszłości.
Jeśli myśl powstała po ćwiczeniu jest dołująca – znaczy, że musisz intensywniej popracować nad interpretacją przeszłości lub skorzystać w tym zakresie z fachowej pomocy.
Rytuały zamknięcia aby przestać żyć przeszłością?
Istnieją sytuacje w życiu, do których powracanie działa na nas destrukcyjnie. Sytuacje te się skończyły i nie możemy nic zmienić. Wtedy, jedynym sposobem na uwolnienie się od nich jest ich zamknięcie. Chodzi o symboliczne zamknięcie jakiegoś rozdziału. Może to być aktywność, której nie możemy kontynuować; miejsce i czas, do których nie można wrócić; zakończony związek itd. W zamykaniu minionych rozdziałów życia pomagają czynności zwane rytuałami. Chcąc zamknąć jakiś miniony rozdział, najlepiej pozbyć się wszelkich przedmiotów, które się z nim kojarzą. Czasami trzeba zmienić wystrój i wyposażenie mieszkania. Rzeczy, których szkoda wyrzucić warto oddać innym ludziom, ale tak, by nie natykać się na nie u znajomych. Biżuterię po nieudanym związku można sprzedać, a pieniądze oddać na cel charytatywny. Ubrania również można oddać potrzebującym. Najważniejsze, by wszystko, co łączy się z niechcianą przeszłością, zniknęło z naszego otoczenia.

Rytuały otwarcia
Jak przestać żyć przeszłością? Zamykając stary rozdział, otwieramy nowy, to znaczy taki, w którym na pożegnaną na zawsze przeszłość, nie ma już miejsca. W otwieraniu nowych rozdziałów życia pomagają rytuały otwarcia. Rytuałem takim może być powiedzenie, wiersz lub piosenka, które zasilają, dają energię, nadzieję i moc; zwłaszcza wtedy, Gdy pożegnana przeszłość znów puka do drzwi... Nowy rozdział warto zaznaczyć czymś nowym. Może to być nowy wizerunek, nowe ubrania, wystrój mieszkania, a nawet nowa przystań. Wszystko oczywiście zależy od sytuacji i możliwości.
Kiedy przeszłość pomaga?
Przeszłość pomaga wówczas, gdy pamiętasz, doceniasz i wspominasz pozytywne zdarzenia. Chodzi o miłe chwile, wyjątkowe przeżycia, sukcesy i dokonania, z których jesteś dumny. Emocje związane z przeszłością zależą od ciebie. Możesz pielęgnować i wzmacniać te pozytywne, takie jak radość, zadowolenie i wdzięczność. Możesz też koncentrować się na przykrych stronach przeszłości, narzekać, utyskiwać i gorzknieć…
Jak przestać żyć przeszłością?
Jeśli twoje myśli częściej niż na teraźniejszość, ukierunkowane są na przeszłość; jeśli przez większą część czasu zanurzony jesteś w przeszłości – zastanów się, dlaczego tak jest. Najprawdopodobniej doświadczasz jednego z poniższych problemów: jest coś z przeszłości, z czym musisz się uporać lub teraźniejszość nie zaspokaja jakiejś twojej istotnej potrzeby. Gdy wiesz już w czym jest problem, sprawdź co z przeszłości nie daje ci spokoju lub co musisz zmienić w obecnym życiu.
