Jak być znów radosnym?
Czym jest radość i jak być znów radosnym? Jak sprawić, by towarzyszyła nam możliwie jak najczęściej? Jak radzić sobie, gdy jej nie ma? Jak być radosnym? Radość to stan psychiczny, którego wszyscy pragniemy doświadczać. Chcemy, by stan ten dominował w naszym życiu. Gdy zanika, robimy wszystko, by go odzyskać.
Wszyscy odczuwamy radość, ale nie wszyscy potrafimy powiedzieć czym ona właściwie jest. Otóż, jest ona jedną z czterech podstawowych emocji. Co ciekawe, jedyną pożądaną i pozytywną. Emocje podstawowe, to radość, smutek, strach i złość. Pozostałe trzy – choć nieprzyjemne, również są potrzebne. Podobnie jak inne emocje, radość ma wiele odmian i stopni. Można po prostu się cieszyć, ale również można skakać z radości. Uczucie to potrafi unieść nas nad ziemię.
Chwile radości, jakie pamiętamy
Każdy z nas miał w życiu momenty wielkiej i przepełniającej radości. Radości tak silnej, że oprócz niej nie czuło się nic.
Dla kogoś były to święta w dzieciństwie; dla kogoś innego wakacje z rodzicami; dla innej osoby powrót do domu po długim pobycie w szpitalu… Radość wielka i wypełniająca całe nasze wnętrze zdarza się w wyjątkowych chwilach naszego życia. Oprócz niej istnieje radość codzienna, gdy nie dzieje się nic niezwykłego, a mimo to, ją odczuwamy. Codzienna radość przekłada się na dobry nastrój i zadowolenie z życia. Radość wyjątkowych chwil jest łatwiejsza, bo przychodzi sama z siebie. O radość codzienną jest trudniej, bo trzeba się jej nauczyć i wypracować ją w sobie.
Dlaczego zapominamy o radości ?
Wielu z nas uśpiło w sobie radość. Budzi się do niej jedynie w niezwykłych, podniosłych, wyjątkowych i ekscytujących chwilach. Gdy miną lub, gdy przyzwyczają się do nowego – powracają do zwykłego – przewlekłego stanu dostrzegania głównie negatywnych elementów życia, co skłania do niezadowolenia, pesymizmu i narzekania. Wielu z nas żyje w przekonaniu, że inni mają lepiej, łatwiej i przyjemniej. Są bogatsi, bardziej utalentowani, zdrowsi i szczęśliwsi. Twórca psychologii pozytywnej i badacz optymizmu Daniel Seligmann twierdzi, że optymizm lub pesymizm nie wypływa bezpośrednio z doświadczeń życiowych, czyli z tego, co niesie los. Optymistą lub pesymistą jesteśmy w zależności od tego, w jaki sposób postrzegamy wszystko, co nas spotyka. Seligmann podkreśla, że optymiści i pesymiści nie różnią się od siebie pod względem ilości pomyślnych i niepomyślnych zdarzeń losowych. Można obiektywnie mieć całkiem dobre życie i być z niego niezadowolonym. Można mieć życie, które obiektywnie jest ciężkie i trudne, a mimo to czerpać z niego zadowolenie.
Czy mamy w sobie radość ?
W każdym z nas jest radość i każdy zdolny jest do jej przeżywania. Przypomnij sobie, jak byłeś dzieckiem i jak wtedy cieszyło się wiele rzeczy. Dzieci są pełne radości. Ekscytuje je dosłownie wszystko, bo wszystko jest dla nich nowe. Swoją radość okazują spontanicznie i żywiołowo. Jako dorośli, w oczywisty sposób nie przeżywamy radości jak dzieci. Zachowujemy się w sposób stonowany i powściągliwy. To naturalne, ale – by zacząć cieszyć się życiem – warto obudzić w sobie radość dziecka. Chodzi o radość z rzeczy małych, których na ogół nie doceniamy i nie zauważamy.
Co daje nam codzienną radość?
Czy potrafisz cieszyć się słońcem? Czy cieszy cię dłuższy sen w sobotę? Czy odczuwasz radość na widok młodych liści na drzewach? Czy cieszysz się smakiem i zapachem spożywanych potraw? Czy potrafisz zatrzymać się na chwilę i ucieszyć z powodu tęczy na niebie? Myślisz, że to bzdury niemające nic wspólnego z twoim życiem i problemami? Faktycznie: liście na drzewach, dobra kawa czy tęcza nie rozwiążą twoich problemów.
Siła psychiczna to radość z życia
Do tego, by radzić sobie z codziennymi problemami, potrzebna jest siła psychiczna. Siłę tę daje świadome przeżywanie szczęśliwych chwil w ciągu dnia. Przeżywając je i skupiając się na nich, regulujesz swoją równowagę psychiczną. To małe i szczęśliwe momenty codzienności sprawiają, że zaczynasz jaśniej i bardziej pozytywnie postrzegać swoje życie. Świadome skupianie się na małych i przyjemnych aspektach codzienności pomaga radzić sobie z kłopotami, które niesie życie. Jakie to przyjemności? O tym każdy musi zdecydować sam.
Zapomnij o micie nieustannej radości
Wielu z nas nie czuje radości życia, ponieważ nie jest ona nieprzerwana. Nieustanna radość życia po prostu nie istnieje. Nie można cały czas przeżywać tylko radości. Przeżywanie jej i doświadczanie bywa niemożliwe na tzw. życiowych zakrętach. Trudno cieszyć się z miłych chwil, gdy właśnie straciliśmy kogoś bliskiego; gdy dowiedzieliśmy się o własnej lub czyjejś ciężkiej chorobie; gdy straciliśmy pracę i przyszłość nasza i rodziny jest niepewna.
Na czym polega sztuka radości
Sztuka radości z życia polega na cieszeniu się nim, gdy nic tragicznego się nie dzieje; na cieszeniu się, mimo codziennych kłopotów. Co więcej, by cieszyć się życiem, trzeba zaakceptować fakt, że niesie nie tylko radość. Licząc się z tym, że życie nie jest tylko, takie jak sobie życzymy, doceniamy chwile, w których tak właśnie się dzieje. Nie biorąc pod uwagę faktu, że życie składa się z różnych sytuacji – także tych bolesnych, niewygodnych i trudnych – oczekując tylko szczęścia i pomyślności, skazujemy się na rozczarowanie, bo prędzej czy później spotka nas coś niepomyślnego.
Źródła radości — pokonywanie trudności
Paradoksalnie, zgoda na niewygody, przykrości i trudy życia czyni nas bardziej z niego zadowolonymi. Tylko godząc się na nie, umiemy dostrzec i docenić pomyślność losu. Źródłem radości i zadowolenia z życia jest również pokonywanie trudności, stawianie czoła problemom i traktowanie ich jak wyzwań. Przypomnij sobie jaką radość przeżywałeś, gdy udało ci się uporać z czymś trudnym. Taka radość bywa głębsza i bardziej budująca niż radość z pomyślności losu, która nadarzyła się sama.
Jak być znów radosnym?
Oto kilka sposobów na świadomą zmianę nastawienia do życia; poprawę nastroju i obudzenie w sobie radości.
Pomysł na radość o poranku
Mówi się, że jaki poranek, taki cały dzień. Rzeczywiście, nastrój poranka udziela się i nastawia nas do życia przez cały dzień. Chcąc odczuwać radość życia mimo spotykających cię niedogodności, staraj się o to, by twoje poranki były możliwie jak najbardziej radosne. Zastanów się, co zrobić w tym kierunku. Może zacząć wstawać trochę wcześniej, by nie spieszyć się i nie denerwować. Może ograniczyć ilość czynności wykonywanych przed wyjściem do pracy. Może wychodzić wcześniej, by nie denerwować się z powodu korków. Może zacząć przyrządzać sobie smakowite śniadania. Odpowiedz sobie na pytanie: co najbardziej denerwuje i pogarsza mój nastrój o poranku. Następnie spróbuj wyeliminować lub zminimalizować te czynniki.
Zrób listę sukcesów
Gdy dopada cię chandra, poczucie beznadziejności i zwątpienie, pomyśl o wszystkim, co ostatnio ci się udało. Pamiętaj, że nie muszą być to spektakularne sukcesy widoczne dla otoczenia. Świadomość, że coś udało ci się zrobić ,poprawia samopoczucie i przywraca obiektywne widzenie siebie i swojego życia. Dodatkowo buduje pewność siebie, wiarę we własne siły i poczucie własnej wartości. Gdy wydaje ci się, że dany dzień jest do niczego, bo spóźniłeś się do pracy, pokłóciłeś z kimś i zapomniałeś o czymś ważnym – dla równowagi, podsumuj wszystko, co danego dnia przebiegło pomyślnie.
Siła dobrego humoru
Twój humor w dużej mierze zależy od tego, co cię otacza. Na ile możesz, umieszczaj w swoim otoczeniu przedmioty, zdjęcia i inne elementy, których widok sprawia, że się uśmiechasz. Lgnij do ludzi pogodnych i uśmiechniętych. Spędzaj z nimi możliwie najwięcej czasu. Z tymi ponurymi spotykaj się tylko wtedy, gdy musisz. Po takich spotkaniach obserwuj siebie i sprawdzaj, czy nie przejmujesz ich stylu bycia i wizji świata. Nie pozwól, by właśnie oni wpływali na twój nastrój. Ani optymistyczna, ani pesymistyczna wizja życia nie jest prawdziwa. To, którą wizję wybierzesz, zależy od ciebie.
Znajdź czas na relaks i odprężenie
Daj sobie pół godziny dziennie na relaks i odprężenie. Zanurz się w ulubioną literaturę, zasłuchaj w ulubionej muzyce, uprawiaj ulubiony rodzaj ruchu, przyjemnie spędzaj czas z innymi, realizuj jakąś pasję. Relaks i odprężenie poprawiają nastrój i pozwalają uzyskać dystans do codziennych problemów. Na ile możesz, korzystaj ze wszystkiego, co optymistycznie nastraja cię do życia.
Szukanie dobrych stron
Sztuka cieszenia się życiem polega m.in. na szukaniu dobrych stron różnych sytuacji. Wbrew pozorom, większość okoliczności i zdarzeń życiowych posiada takowe. Trzeba tylko spojrzeć na nie z innego punktu widzenia, innej strony i perspektywy.
Zrezygnuj z perfekcjonizmu
W przeżywaniu radości często przeszkadza perfekcjonizm, czyli oczekiwanie, że wszystko, co robimy, musi udać się w stu procentach. Perfekcjoniści prawie nigdy nie są z siebie zadowoleni. Nie są, bo prawie zawsze i wszystko można zrobić lepiej. Rób, wszystko najlepiej jak potrafisz. Jednocześnie doceniaj siebie i swój wysiłek również wtedy, gdy zamiast stu procent wykonasz 70.
Wybierz aktywność fizyczna
Pod wpływem ruchu w organizmie wzrasta wytwarzanie serotoniny, dopaminy i innych neuroprzekaźników nazywanych hormonami szczęścia. Wybierz aktywność, którą lubisz i poświęcaj jej około 45 minut dziennie. Zmieniaj rodzaj aktywności, gdy jakiś ci się znudzi. Ruszaj się ze znajomymi – grupa mobilizuje do systematycznego wysiłku.
Zrób dla siebie to co istotne
Codzienne przeżywanie radości może być trudne, gdy jakaś istotna potrzeba nie jest zaspokojona. Na przykład, ktoś samotny, komu brakuje kontaktów z ludźmi, nie będzie odczuwał radości, jedząc samotnie choćby najsmaczniejsze śniadanie, oglądając najlepszy film i przechadzając się po pięknym parku. Codzienna radość u tego kogoś wróci dopiero wtedy, gdy zaspokoi ważną potrzebę bycia z ludźmi. Dopóki tego nie zrobi, brak tych kontaktów będzie uwierać go i uniemożliwiać cieszenie się codziennością. Jeśli nic cię nie cieszy, a doraźne sposoby na poprawę nastroju nie dają rezultatu, zastanów się, czego ci brakuje; jaka ważna potrzeba nie jest zaspokojona.
Całkowity brak radości życia może być oznaką depresji. Jeśli twoja radość życia opuściła cię nagle i bez żadnego powodu; jeśli straciłeś energię do działania; jeśli twój nastrój z tygodnia na tydzień ulega pogorszeniu; jeśli odczuwasz zanik dotychczasowych zainteresowań – poszukaj pomocy u specjalisty.