Jak odkryć swoje mocne strony
Mocne strony – oto część naszej osobowości, której nie zauważamy, lub którą nadmiernie wyolbrzymiamy. To pierwsze zdarza się znacznie częściej, dlatego niniejszy tekst poświęcony jest odkrywaniu swoich mocnych stron.
Mocne strony – co to takiego?
Jak odkryć swoje mocne strony? Mocne strony, to zalety, plusy i atuty, które posiada każdy z nas. Składają się na nie wrodzone cechy osobowości i zdolności, nabyte umiejętności, osiągnięcia, a także cechy i postawy wypracowane w ciągu życia. Mocne strony, to wszystko to, co cenią w nas inni i co sami powinniśmy dostrzegać . Dostrzeganie i cenienie mocnych stron nie oznacza samozachwytu i braku pracy nad sobą. Przeciwnie – motywuje do doskonalenia ich i rozwijania, przy jednoczesnym zwróceniu uwagi na strony słabsze. Zwróceniu uwagi bez obwiniania się i oskarżania, lecz z intencją doskonalenia cech których nam brakuje.
Przykładowo: czyjąś mocną stroną jest punktualność, a słabszą organizacja pracy. Ktoś taki korzysta ze swojej zalety, skupiając się jednocześnie na doskonaleniu organizacji pracy. Dlaczego? Ponieważ sama punktualność nie sprawi, że będzie osiągać najlepsze możliwe wyniki. Do osiągania ich potrzebna jest jeszcze dobra organizacja pracy.
Skąd znamy swoje mocne strony?
Idealnie jest wówczas, gdy z naszymi mocnymi stronami zaznajomiło nas środowisko, w którym wzrastaliśmy. Inaczej mówiąc, otaczający nas dorośli wykorzystywali najróżniejsze sytuacje do tego, by pokazać nam, że jesteśmy odważni, mądrzy, dzielni, sympatyczni, koleżeńscy, wrażliwi, uzdolnieni i utalentowani. Wiedza o samym sobie bierze się po pierwsze z doświadczania różnych sytuacji, czyli po prostu z przeżyć; po drugie – z komunikatów, które kierują do nas dorośli. Najpierw są to rodzice, dziadkowie i rodzeństwo; następnie grupa rówieśnicza, przyjaciele, znajomi, współpracownicy. O tym jakie mamy mocne strony możemy dowiadywać się przez całe życie i od różnych ludzi. Wszak przez całe życie możemy rozwijać się i odkrywać, a także ujawniać nowe talenty. Bywa też i tak, że z różnych przyczyn, z domu rodzinnego nie wynosimy wiedzy o swoich mocnych stronach. Nierzadko jest wręcz przeciwnie: wiedza o nas samych wyniesiona z domu każe myśleć, że jesteśmy gapami, leniami, nieudacznikami itp. Taka wiedza w niczym nie pomaga, a wręcz przeszkadza . Sytuacja tego typu nie pozostawia wyboru: sami musimy dostrzec, docenić i zacząć wykorzystywać swoje mocne strony.
Dlaczego znajomość swoich mocnych stron jest ważna?
Świadomość własnych zalet, atutów i plusów jest częścią większej całości, której na imię samouznanie lub poczucie własnej wartości. Można wręcz powiedzieć, że od tej właśnie części samouznanie się zaczyna. Idealnie jest wówczas, gdy samouznanie jest konsekwencją faktu, iż ktoś zapewnia nas, że jesteśmy ważni i kochani, niezależnie od posiadanych zdolności i zalet. Tak niestety zdarza się dość rzadko. Większość z nas nie doświadczyła tzw. miłości bezwarunkowej. To np. miłość dawana dziecku dlatego, że jest, a nie ze względu na to jakie jest. Miłość niełatwa, zwłaszcza wówczas, gdy samemu się jej nie doznało. W większości przypadków jest tak, że najbliżsi okazują miłość przy okazji chwalenia za jakieś zachowanie: ładny uśmiech, bycie grzecznym, słuchanie, naśladowanie itp. I oczywiście nie ma w tym nic złego. Gdy ktoś nas chwali i nagradza zaczynamy dostrzegać w sobie cechy, umiejętności i zdolności, które podobają się innym. W przyszłości część z nich to będą nasze mocne strony. Znajomość mocnych stron własnej osoby to podstawa dobrego samopoczucia i zadowolenia z życia. To także szansa na wybranie właściwej drogi życiowej i zawodu. Znając swoje mocne strony mamy większą szansę na osiągnięcie sukcesu w pracy ale również w relacjach z innymi ludźmi.
Jak odkryć swoje mocne strony?
Mocne strony, to m.in. wrodzone zdolności i predyspozycje. Odkrywanie ich polega na obserwacji siebie w różnych sytuacjach. Im wcześniej mamy taką możliwość tym lepiej. Istnieją ludzie, którzy w wieku lat kilkunastu mają wytyczoną drogę życiową. Wiedzą co kochają robić i czym chcą się zająć w przyszłości. Wiedzą, ponieważ ktoś dał im szansę na zetknięcie się z różnymi rzeczami i odkrycie własnych talentów. Tak dzieje się w przypadku osób obdarzonych niezwykłymi zdolnościami artystycznymi, sportowymi czy intelektualnymi. To ludzie wyjątkowi i wybitni w różnych dziedzinach. Pozostałym nie pozostaje nic innego jak obserwować siebie w zetknięciu z różnymi rzeczami. Tylko to pozwala odkryć czy jest się materiałem na świetnego pedagoga, muzyka w orkiestrze, pisarza, cukiernika, lidera, sprzedawcę, lekarza czy aktora. Twoje mocne strony to to, co najchętniej robisz; to co wychodzi ci najlepiej i za co cenią cię inni ludzie. O wyborze drogi życiowej zgodnie z dobrymi stronami świadczą sukcesy zawodowe i zadowolenie z wykonywanej pracy. Wielu ludzi mówi, że praca męczy ich, wyczerpuje i stresuje, ale nigdy nie zamieniliby jej na inną. To jest to!
Praktyczne odkrywanie swoich mocnych stron
Pytania które pomogą Ci odkryć swoje mocne strony.
- Podczas jakich czynności czujesz się wyjątkowy, pełen energii i życia?
- Jakie czynności sprawiają, że czujesz się silniejszy, pełen zapału i ochoty do pracy?
- Po wykonaniu jakich czynności czujesz, że to co właśnie zrobiłeś ma sens i zgodne jest z twoimi Potrzebami i pragnieniami?
- W czym osiągasz największe sukcesy? Jakie cechy, umiejętności i czynności pomagają ci w ich osiąganiu?
- Jakie czynności podnoszą ci poziom adrenaliny?
- W jaki sposób i gdzie najchętniej spędzasz czas?
- Przy robieniu jakich rzeczy tracisz poczucie czasu?
- Co najlepiej robiłeś w przeszłości?
- Jakie czynności sprawiają ci największą przyjemność?
- O jaką pomoc proszony jesteś najczęściej?
- Jakie czynności przychodzą ci najłatwiej?
- Co wykonujesz najlepiej w swoim zawodzie?
- Jakie zdolności wyróżniają cię na tle innych?
- Za jakie czynności i umiejętności otrzymujesz komplementy?
- Czym się pasjonujesz?
- Co inni uważają za twoją pasję?
- W czym jesteś wyjątkowy w życiu prywatnym i zawodowym?
- Które z posiadanych talentów udało ci się odkryć, rozwinąć i wykorzystać?
- Jakie rzeczy uważane za wymagające i trudne, tobie przychodzą z łatwością?
- W czym lubisz wyręczać innych?
- Co lubisz robić, a inni unikają?
- Do jakich funkcji najchętniej zgłaszałeś się w życiu szkolnym?
- O czym najchętniej czytasz i słuchasz podczas odpoczynku
- Jakie czynności lubisz na tyle, że porażki cię nie zrażają?
- Jakie tematy i czynności nie nudzą cię, mimo dłuższego wykonywania ich lub skupiania się na nich?
- Jakie są twoje stałe zainteresowania?
- Gdy zmieniasz zainteresowania, zastanów się, co łączy je wszystkie.
- Jaka praca jest dla ciebie wypoczynkiem?
- Jakie czynności wykonujesz szybciej niż inni?
- Jakie czynności wykonujesz w oryginalny sposób i co na tym zyskujesz?
- Co doradzasz ludziom, którzy zgłaszają się do ciebie z problemem?
- Jakie cechy wykorzystujesz w radzeniu sobie ze zmęczeniem i lenistwem??
- Co cię inspiruje? Pomyśl o rzeczach, miejscach i ludziach.
- Dzięki jakim cechom osobowości osiągasz sukcesy?
Jeśli nie od razu potrafisz odpowiedzieć na powyższe pytania – nie martw się i daj sobie czas na przemyślenie ich.
Zbliży cię to do odkrycia i usystematyzowania swoich mocnych stron.
Mistrz odkrywania mocnych stron
Problemem odkrywania mocnych stron przez wiele lat zajmował się pionier w dziedzinie rozwoju osobistego – Jim Rohn. Swoimi wykładami Wpłynął na miliony ludzi na całym świecie. Był genialnym przedsiębiorcą, utalentowanym mówcą i mentorem milionów trenerów rozwoju osobistego. Rohn pomagał ludziom znajdować ich mocne strony w sposobie myślenia, postawach i działaniu. W oparciu o nie zalecał kreowanie własnego stylu życia. Jako metodę na odkrywanie swoich mocnych stron zalecał prowadzenie dziennika.
Dziennik doświadczeń, przeżyć i wniosków
Dziennik ten nazywał wędką do łowienia talentów i mocnych stron. Mówił, że taki dziennik, to jeden z trzech skarbów, jakie każdy może zostawić po sobie. Dziennik ma być zapisem własnych doświadczeń, przeżyć i wniosków. Ma pomagać w zarejestrowaniu wszystkiego, co prowadzi do poznania własnych zalet i atutów. Dzięki prowadzeniu dziennika i zapisywaniu w nim wielu szczegółów skuteczniej dostrzegamy wszystko, co nam się udaje. Dzięki temu dochodzimy do znajomości własnych mocnych stron. Dziennik pozwala obserwować siebie i zauważać wiele rzeczy, które bez zapisywania łatwo umykają. Umyka na przykład świadomość, że pewne rzeczy robimy z łatwością, a to pierwsza wskazówka w kierunku znajomości własnych mocnych stron. Druga to taka, że błędem jest myślenie, że coś, co nam przychodzi z łatwością jest równie łatwe dla innych. Najczęściej nie jest i to są nasze mocne strony. Prowadzenie dziennika niejednokrotnie pozwala dostrzec, że repertuar czynności, które wykonujemy z pasją lub z łatwością jest szerszy niż sądziliśmy. Innymi słowy, okazuje się, że mamy więcej mocnych stron niż myślimy.