Hygge – sposób na szczęście
Hygge – jak znaleść szczęście w codzienności
Często zdarza nam się mówić: nie mamy szczęścia; szczęście nam nie sprzyja; inni są szczęśliwi, a my nie. Na przestrzeni wieków pojawiło się wiele koncepcji szczęścia. Świadczy to o tym, że wyczerpującej odpowiedzi na pytanie: czym jest szczęście i jak je osiągnąć, wciąż nie udało się udzielić. Wygląda na to, że uniwersalna definicja szczęścia i droga do jego osiągnięcia nie istnieją. Dziś zapraszam do poznania duńskiej koncepcji szczęścia – hygge. Koncepcja ta nie znalazłaby się tutaj, gdyby nie fakt, że – choć wypracowano ją w Danii – z powodzeniem można stosować ją w naszych warunkach. Stosować i korzystać z tego co daje.
Badania nad szczęściem
ONZ od lat prowadzi badanie w zakresie szczęścia odczuwanego przez mieszkańców poszczególnych krajów. W badaniu tym bierze się pod uwagę takie czynniki jak na przykład realne PKB na jednego mieszkańca, dostęp do opieki medycznej, relacje rodzinne czy poziom korupcji i przestrzeganie swobód obywatelskich. W powyższym rankingu niezmiennie od kilku lat na pierwszym lub jednym z czołowych miejsc znajduje się Dania. Polska znalazła się na 40. pozycji rankingu państw pod względem szczęśliwości,
Szczęśliwa Dania
Dlaczego Duńczycy są szczęśliwi? Powodów tego stanu jest co najmniej kilka. Dania jest państwem, w którym mocno rozbudowana jest opieka socjalna. Mieszkańcy mają dostęp do darmowej opieki medycznej i edukacji, dba się o bezpieczeństwo zatrudnienia i zasiłki dla gorzej sytuowanych. Eliminuje się nierówności między ludźmi. Wszystko to sprawia, że statystyczny Duńczyk czuje się bezpiecznie i nie martwi o materialne jutro.
Duński styl życia
Ale to nie jedyny sekret duńskiego poczucia szczęścia. Zanim jeszcze pojawiło się bezpieczne i opiekuńcze państwo, w otoczeniu surowej przyrody, zimnego, deszczowego i nieprzyjaznego klimatu Duńczycy wypracowali swoisty styl życia nazywany hygge. Styl ten, surowym warunkom zewnętrznym przeciwstawiał wszystko to, czego ludziom brakowało, a więc ciepło, bliskość, przytulność i miękkość. Historia hygge zaczęła się w duńskich domach, gdzie, w długie, zimne i ciemne wieczory, ludzie spotykali się przy kominkach, muzyce, dobrym jedzeniu i winie.
Co znaczy hygge?
Co znaczy hygge? Słowo „hygge” pochodzi od wyrazu” hyggya” funkcjonującego w języku staronordyjskim, oznaczającego „myśleć, czuć się zadowolonym”. Określano nim również odpoczynek, spokój, i nabieranie energii. Obecnie słowo to oznacza swoistą filozofię i podejście do życia. Istotą hygge jest zauważanie, uświadamianie sobie, docenianie i celebrowanie małych przyjemności dnia codziennego.
Ulotne chwile hygge
Życie składa się z lat, miesięcy, dni, godzin, minut, sekund i chwil. Owe chwile umykają nam często całkowicie niezauważone. Filozofia hygge, to odkrywanie i odczuwanie szczęścia w tych właśnie chwilach. Ulotną chwilą może być spojrzenie za okno i zobaczenie tam drzewa pięknie pokrytego śniegiem, młodymi listkami lub kwiatami. Spoglądamy na nie i natychmiast odwracamy wzrok, bo trzeba szybko zjeść śniadanie, wyjść z domu i dojechać do pracy. Czujemy, że serce nam rośnie gdy patrzymy na to drzewo, ale w codziennym pośpiechu i gonitwie nie pozwalamy sobie na to by choć trochę dłużej napawać się tym widokiem.
Filozofia hygge
Filozofia hygge to zatrzymywanie się na codziennych chwilach i czerpanie z nich przyjemności. W ciągu dnia, takich ulotnych i szczęśliwych chwil jest bardzo dużo, a ich suma sprawia, że czujemy się szczęśliwsi. Chwile hygge, to te, w których czujemy wewnętrzną harmonię i zgodę z otaczającą nas rzeczywistością. To momenty, w których czerpiemy zadowolenie i radość z faktu, że jesteśmy tu i teraz. To coś więcej niż wesołość czy satysfakcja z wykonywanej czynności. To wewnętrzne i głębokie poczucie szczęścia, którego źródłem nie jest bogacenie się i konsumpcjonizm, lecz życie w zgodzie z samym sobą.
Hygge – ciesz się codziennie
Hygge, to umiejętność cieszenia się i czerpania codziennego szczęścia z tego co proste i niewyrafinowane; dobrze znane i nieeksperymentalne; naturalne – niesztuczne. To codzienna strefa komfortu, do której potrzebujemy odpowiedniego czasu, miejsca i ludzi. Dla Duńczyków strefą taką są godziny spędzone w przytulnym domu z bliskimi i przyjaciółmi. Swoje chwile szczęścia mają również osoby żyjące w pojedynkę. Może to być relaks z ulubioną muzyką, książką czy filmem. W filozofii hygge najważniejsze jest to, by znaleźć osobiste szczęśliwe chwile i zmienić je we wzmacniające i poprawiające samopoczucie rytuały.
Zmysłowy charakter hygge
Styl bycia hygge zakłada korzystanie ze wszystkiego, co dają nam zmysły. Chodzi o delektowanie się zarówno smakami, zapachami, dźwiękami i dotykiem. Ulubiona herbata pita w ulubionym kubku w połączeniu z dotykiem miękkiego koca – oto chwila, która da zadowolenie i poczucie szczęścia. Nie trzeba tu niczego wymyślać ani kombinować. Po prostu, świadomie i całym sobą korzystamy z dostępnych nam, prostych i naturalnych przyjemności.
Pozytywny charakter hygge
Hygge, to świadomy zwrot w kierunku drobnych zdarzeń i okoliczności pozytywnych. Zdarzeń i okoliczności, których często nie dostrzegamy. Zamiast tego, pozwalamy, by drobne niedogodności i przeciwności psuły nam nastrój i wyprowadzały z równowagi. Dostrzeżenie i docenienie ulotnych chwil w naszej codzienności sprawia, że zaczynamy czuć wdzięczność i skupiamy się na tym co mamy, a nie na tym co moglibyśmy mieć. Wdzięczność, to jedno z najbardziej pozytywnych uczuć. Warto pielęgnować je w sobie i wzmacniać. W ten sposób, z pełnych pretensji i żalu staniemy się wdzięczni – tym samym szczęśliwsi.
Zacznij być hygge
Chcąc zacząć być hygge, zastanów się nad tym, które momenty dnia codziennego wprawiają Cię w dobre samopoczucie; które najchętniej byś przedłużył. Najłatwiej zacząć od jedzenia, bo to podstawowa i łatwa do uchwycenia przyjemność. Zastanów się jak wyglądają Twoje posiłki. Czy choć jednym delektujesz się i cieszysz. Znajdź czas na posiłek, który będziesz mógł spożywać powoli i spokojnie, koncentrując się na smaku i zapachu potrawy.
Codzienność zachwyca
Źródłem codziennego szczęścia może być także wygląd Twojego otoczenia. Pomyśl co lubisz i tym się otaczaj. Będąc poza domem, również możesz doświadczać ulotnych chwil szczęścia i jedności ze światem. Może mijasz budynek, który Cię zachwyca, może przechodzisz przez park, w którym rosną drzewa i chętnie zawieszasz na nich wzrok, a może w pracy wita Cię uśmiechnięty i pogodny pracownik ochrony. Zauważ i doceń małe chwile szczęścia, bo zmieni to Twoje nastawienie do życia. Będąc hygge zrozumiesz, że szczęścia nie trzeba szukać daleko. Ono jest tuż obok, jeśli tylko dostrzeżesz drobne i liczne szczęśliwe chwile w swojej codzienności.