Przejdź do treści

Jak rozumieć i być zrozumianym

Większość z nas ma silne przekonanie, że potrafi rozmawiać z ludźmi.  W końcu mówimy tym samym językiem i rozumiemy znaczenie słów. Niestety zakłócenia w relacjach z ludźmi bardzo często mają źródło w niewłaściwym porozumiewaniu się. Mówimy tym samym językiem, a jednak się nie rozumiemy się. Nie dochodzimy do zgody na poziomie treści lub płaszczyźnie odbioru. Słyszymy się, a jednak trudno nam się zrozumieć.

Oto paradoks, który m.i. pomaga zrozumieć książka Marthy Davis, Patricka Fanninga i Matthew McKay’a pt. „Sztuka skutecznego porozumiewania się”.

Efektywne komunikowanie się, to jedna z najważniejszych i najbardziej trudnych umiejętności w życiu. To dzięki niej możemy budować i podtrzymywać dobre relacje z ludźmi. Nieumiejętnie z niej korzystając  możemy zepsuć najlepsze relacje z bliskimi nam ludźmi.

Sztuką jest jasno wyrażać to co myślimy i czujemy. Nawiązywać nowe znajomości i radzić sobie w sytuacjach dla nas trudnych. Dobra komunikacja pomaga dbać o potrzeby własne i nie pomijać potrzeb innych ludzi.

Wbrew obiegowej opinii, umiejętność efektywnego komunikowania nie jest wrodzona.

Umiejętność skutecznego porozumiewania się trzeba ćwiczyć (inaczej zanika) i doskonalić przez całe życie. Znając reguły skutecznej komunikacji, o wiele częściej osiągamy w życiu to co chcemy.

„Sztuka skutecznego porozumiewania się” to poradnik, gdzie trójka autorów podsuwa narzędzia, które pomagają doskonalić efektywną komunikację. W książce nie brak praktycznych przykładów i przydatnych ćwiczeń, które można wykorzystywać każdego dnia.

Martha Davis, Patrick Fanning, Matthew McKay w swojej książce przystępnie i ciekawie charakteryzują bazowe techniki komunikacji. Wszystko zilustrowane jest przykładami z życia codziennego.

Do każdej techniki dołączony jest zestaw ćwiczeń, który pozwala na natychmiastowe wypróbowanie jej skuteczności. Całość dzieli się na 6 części, z których każda zawiera kilka rozdziałów. Trzy pierwsze rozdziały poświęcone są podstawowym umiejętnościom, takim jak sztuka słuchania, odkrywania siebie przed innymi i wyrażania siebie w ważnych dla nas sytuacjach. W drugiej części, autorzy skupiają się na nieco bardziej zaawansowanych technikach porozumiewania się. Omawiają tu i ilustrują przykładami mowę ciała, parajęzyk i metakomunikaty. Przybliżają zagadnienie ukrytych programów i ich funkcji. Pozwalają zrozumieć czym jest analiza transakcyjna i jak można wykorzystać ją w komunikacji z ludźmi. W tej części można ponadto znaleźć wiele ciekawych informacji o komunikacji z przedstawicielami odmiennych kultur. Trzecia część książki poświęcona jest sytuacjom konfliktowym i rozwiązywaniu ich poprzez efektywną komunikację. Znajdziemy tu wskazówki jak asertywnie wyrażać siebie w konflikcie; jak uczciwie się kłócić i jak negocjować.

Dalej dowiadujemy się o efektywnej komunikacji w rodzinie. Jak rozmawiać z małżonkiem, rodzicami, rodzeństwem, dziećmi itp.

W ostatniej części, autorzy prezentują techniki pomagające wywierać wpływ na ludzi, przemawiać publicznie i prowadzić rozmowy w formie wywiadu.

„Sztuka skutecznego porozumiewania się” to ciekawa, wciągająca i fascynująca lektura, pozwalająca przyjrzeć się samemu sobie i swoim umiejętnościom komunikacyjnym. Dzięki niej, można zobaczyć jakie błędy popełnia się w tej sferze i poprawić je. Ćwiczenia zawarte w każdym z rozdziałów pomagają doskonalić się w każdym z obszarów kontaktowania się z innymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *