6 kluczowych nawyków pozytywnego nastawienia do życia
6 kluczowych nawyków do pozytywnego podchodzenia do życia
Czy znasz osobę, która „prawie zawsze” jest w dobrym humorze i wydaje się, że ma nieograniczone pokłady pozytywnego nastawienia do wszystkiego, co ją spotyka? I mimo tego, że ten stan zadowolenia może świadczyć, że z tym kimś „coś nie jest tak” – to jednak ciągnie nas do takich optymistycznych osób.
Znane jest powiedzenie „Kto z kim przystaje, takim się staje”. Po każdym spotkaniu z optymistą, zwiększa się prawdopodobieństwo, że i ty będziesz do wszystkiego, trochę bardziej pozytywnie nastawiony. Relacje z optymistycznymi ludźmi są bardzo ważne, ale niezależnie od tego, jakich ludzi spotykasz, sam możesz być bardziej optymistyczny.
Naucz się, jak być trochę bardziej pozytywnie nastawiony do wszystkiego.
Zdecyduj się być pozytywny
W byciu optymistą nie chodzi o to, aby „na siłę” – bo tak trzeba, bo taka jest moda – trzymać się tego, jak być pozytywnie nastawionym do świata. Nie chodzi o noszenie różowych okularów na nosie, aby ubarwić wszystko za pomocą palety ciepłych i miłych kolorów.
Jeżeli podejmiesz świadomie decyzję, że chcesz patrzeć bardziej optymistycznie na codzienne wydarzenia, nie oznacza to wcale braku wyzwań i trudności. Bycie optymistą nie gwarantuje, że będą spotykać Cię tylko miłe i dobre rzeczy.
Nawet kiedy zdecydujesz się myśleć w 100% pozytywnie, to świat pozostanie takim jak był, nie zmieni się o 180 stopni – z trudnego w łatwy. W mózgu nie ma magicznego przełącznika, który z szaloną prędkością impulsów przekazujących myśli, włącza optymizm lub wyłącza negatywność.
Nie traktuj optymizmu jak przepis na przygotowanie chińskiej zupki. 5 minut i wszystko gotowe.
Optymizm nie jest remedium na wszystko. Optymistom przydarzają się trudne chwile, tak jak wszystkim ludziom. Niezależnie od naszego pozytywnego nastawienia, kiedy pokłócimy się z kimś bliskim lub jakaś sytuacja silnie wpłynie na nas negatywnie, wszyscy potrzebujemy czasu, aby wrócić do pierwotnego stanu.
Jest jednak jedna „magiczna” różnica. Optymiści szybciej radzą sobie z trudną sytuacją i ponownie wracają do gry.
Szklanka do połowy pełna czy do połowy pusta?
Psychologia określiła poziom wpływu na to, jak się w danej chwili czujemy.
50% zależy od genów,
10 % to czynniki zewnętrze – środowisko,
40% zależy tylko od nas samych.
Chociaż to bardzo dużo (40 %!), tak jak w opinii, że optymista zobaczy szklankę do połowy pełną, a pesymista do połowy pustą, często pozostawiasz swój wpływ na samopoczucie przypadkowi i nawykowi. Pozwalasz, aby odpoczynek lub rozwój był doświadczeniem z przekąską lub netflixem. Zamiast przeżywać realne chwile przyjemności, chemicznie napełniamy się nimi (np. alkohol, słodycze).
Niezależnie do tego, jakie są twoje dotychczasowe doświadczenia, możesz je po prostu zmienić.
6 kluczowych nawyków do osiągnięcia pozytywnego nastawienia
Uświadom sobie, jak reagujesz na trudne rzeczy w życiu
Radość życia lub inaczej szczęście jest wyborem. Musisz wiedzieć, że masz nad nim kontrolę.
Kiedy wiesz, że twoje negatywne myśli pędzą w złą stronę, niczym stado zgłodniałych zombi i ciągną w kierunku pokarmu, ty odwróć ich uwagę.
Nie od razu trafisz w punkt. Próbuj. Ale tego właśnie musisz się nauczyć. Zamiast wpadać w panikę i skupiać się na trudności, staraj się odnaleźć w trudnej sytuacji lepszą perspektywę.
Realnie – strata pracy nie oznacza, że będziesz bezdomny. Zakończony związek nie oznacza, że już zawsze będziesz samotny. Utrata zaufania do jednego człowieka, nie jest jednoznaczna, że wszyscy ludzie chcą Cię skrzywdzić.
Kiedy czuję, że dogania mnie negatywność i błądzę w tym co złe, mam na to sposoby.
Włączam muzykę, która pozytywnie mnie nastraja. Dzwonię do bliskiej osoby i rozmawiam o tym co się dzieje. Wysyłam miłą wiadomość do samego siebie. Medytuję i robię ćwiczenia z oddychania. Idę na długi spacer lub wychodzę biegać .
Przejmij kontrole nad swoimi myślami i korzystaj z 40% wpływu, jaki masz nad własnym samopoczuciem . Obserwuj z którymi sytuacjami sobie nie radzisz. Znajdź różne sposoby, aby w przyszłości zareagować na nie bardziej pozytywnie. Stwórz wiele możliwych rozwiązań i swoich prywatnych strategii do zmiany perspektywy.
Bądź wdzięczy za to, że masz pozytywne nastawienie
Praktykowanie wdzięczności to niesamowite narzędzie, które ma olbrzymi wpływ na nasz dobrostan psychiczny. Możesz praktykować wdzięczność na wiele sposobów:
Podziękuj swoim najbliższym za wszystko co dla Ciebie zrobili (karteczki na lodówce, słoik wdzięczności, miły gest, lub przytul się przed wyjściem do pracy). Zapisuj codziennie trzy rzeczy, za które jesteś w danym dniu wdzięczny. Poszukaj we wspomnieniach swoich szczęśliwych chwil.
Nasz mózg jest tak zaprogramowany, że wspomnienia szczęśliwych wydarzeń, są dla niego sygnałem, aby doświadczał je ponownie, tak jakby działy się w tej chwili.
Serotonina i dopamina wyzwalane w mózgu za pomocą dobrych wspomnień to potężne narzędzie.
Dla mnie niesamowite wspomnienia to:
– widok joshua tree na pustyni Nevada, kiedy podróżowałem z przyjacielem po USA
– ściana płaczu w Jerozolimie i wielki tłum ludzi
– chwila w której dowiedziałem się, że zostałem ojcem.
Wszystkie te wspomnienia wywołują ciepło w okolicy serca i czuję szczerą wdzięczność, że mogłem je doświadczyć.
Spędzaj mniej czasu na oglądaniu filmów i korzystaniu z social mediów
Często mówimy o zabiciu czasu, kiedy chcemy odpocząć, ale zabicie czasu, to nic innego jak utrata czasu.
W odpoczynku nie ma nic złego. Jest niezbędny, aby naładować nasze wewnętrzne akumulatory. Jednak kiedy odpoczynek odciąga od naprawdę ważnych rzeczy, a do tego wzmaga w tobie poczucie winy, to może potęgować złe samopoczucie.
Wybieraj w telewizji, social mediach tylko takie treści, które cię rozwijają lub pozwalają Ci czuć się pozytywne nastawionym do życia.
Napisz dobry scenariusz do pozytywnego nastawienia
Pamiętasz film „Ścigany”, kiedy Harrison Ford broni się przed fałszywymi zarzutami – niby ucieka, ale tak naprawdę szuka odpowiedzi, dlaczego znalazł się w trudnym położeniu.
Ma przeciwko sobie cały sztab specjalistów od pościgów (w tej roli Tommy Lee Jones).
Zacznij pracować nad zwiększeniem swojego optymizmu. Tak jak Harrison Ford w „Ściganych”, przeanalizuj wszystkie możliwości, jak zmienić obecną sytuację. Jakie są przyczyny tego, że wpadasz w negatywność i zadręczasz się tym, co może nigdy się nie wydarzyć. Analizuj i obserwuj, jak zmienia się twoje nastawienie.
Badania naukowe potwierdziły, że porównywanie się z innymi ludźmi to zły pomysł. Ale porównanie siebie z kiedyś, do tego jakim jest się dziś, może być dobrym ćwiczeniem, które wniesie wiele korzyści i da Ci większe poczucie własnej wartości.
Spędzaj czas z ludźmi, których kochasz
Czy słyszałeś, że jesteś średnią 5 osób, z którymi spędzasz najwięcej czasu. Poszukaj możliwości, aby znaleźć się w towarzyskie osób, które mają na Ciebie dobry wpływ i z którymi czujesz się dobrze. Możesz zaprosić ich do takich aktywności w których wszyscy czujecie się najlepiej. To może być wyjście do kina, gra w planszówki lub zaplanowany wyjazd za miasto.
Nie poddawaj się po złym dniu
Jak mówi Jacek Walkiewicz – A jak się przewrócę? To się podniosę! A jak się nie podniosę? To sobie poleżę! A potem? A potem wstanę i pójdę dalej!
Nie pozwól, aby jednorazowa przegrana zniechęciła Cię do dalszej pracy nad sobą. Traktuj chwilowe niepowodzenie jako informację zwrotną. Nie oskarżaj się i nie obwiniaj za zły wynik. Kiedy już wiesz, dlaczego coś nie poszło po twojej myśli, to ustal jak inaczej poradzić sobie z tą trudnością.
Przecież największą przeszkodą, a zarazem największym wsparciem do tego co chcemy zrobić, jesteś ty sam.