Ćwiczenia budujące pozytywne emocje
Doświadczenie przyjemności poprzez pozytywne emocje jest silnie związane ze szczęściem.
Wybrałem dla Ciebie trzy ćwiczenia. Wykonuj je codziennie lub minimum raz w tygodniu, zanim staną się Twoją codzienną rutyną. Te z pozoru proste ćwiczenia nie zajmują wiele czasu, ale na początku mogą trudne. Nie przejmuj się i próbuj dalej!
Tytuł dla chwili
Zadanie: Znajdź piękno w swoim otoczeniu.
Zadanie polega na tym abyś każdego dnia spróbował/a odnaleźć w 3 rzeczach w swoim otoczeniu lub w tym co robisz , coś co jest w Twojej ocenie piękne, niezwykłe i dobre dla Ciebie.
Poświęć kilka minut w ciągu, aby skupić się na codziennie wykonywanych czynnościach. Może one zainspirują cię do głębszego poszukania w nich czegoś wartościowego.
Przyjrzyj się jakie masz rytuały dnia codziennego.
Zwróć uwagę na przyjemny widok za oknem po przebudzeniu, dźwięk ulicy lub śpiew ptaka w drodze do pracy, na zapachu aromatycznej kawy podczas spotkania z przyjacielem, dobrym smaku porannego śniadania lub czułym uścisku kochanej osoby.
Wystarczy, abyś w momencie kiedy to dostrzeżesz, zatrzymał/a na krótką chwilę myślami i nad tym doświadczeniem. Poczuł/a jak dobrze jest Ci z w tej chwili. Spróbował/a nadać tytuł temu wydarzeniu.
np. spacer w parku – Tytuł: Spacer w parku cudownie mnie relaksuje.
jazda samochodem – Tytuł: Słuchanie muzyki w samochodzie sprawia mi przyjemność.
To ćwiczenie uczy nas doświadczania radości, inspiracji i zadowolenia z rzeczy, które na ogół przeoczamy i przyjmujemy, że po prostu się dzieją.
Dziennik Wdzięczności
Zadanie: Okaż szczerą wdzięczność.
Poświęć 15 do 30 minut raz w tygodniu. Pomyśl o trzech rzeczach, za które czujesz się naprawdę wdzięczny/a. Czujesz, że pozwoliły Ci poczuć się lepiej, zrozumieć jakąś trudność lub po prostu były dla Ciebie niezwykłe
Dobrze będzie jeżeli to ćwiczenie wykonasz pisząc szczegółowo, za co czujesz wdzięczność i co spowodowało, że ta: rzecz, człowiek, sytuacja lub inne wydarzenie pojawiło się w Twoim życiu.
Celowe przeżywanie wdzięczności tworzy naszą postawę optymizmu wobec świata. Zmienia naszą perspektywę pełną lęku i zagrożeniem na taką która kumuluje bezpieczeństwo i daje większą pewność siebie.
Mentalne Odejmowanie
Zadanie: Zobacz pozytywną przeszłość
Wykonuj ćwiczenie od czasu do czasu – sugeruje raz w tygodniu poświęć do 15 minut. Znajdź jedno ważne dla Ciebie pozytywne wydarzenie z życia.
Opisz przez 5 minut szczegółowo i szczerze w jaki sposób to wydarzenie wpłynęło pozytywne na Twoje życie.
W drugiej połowie tego ćwiczenia rozważ co by się zdarzyło, gdyby nie było tego wydarzenia i jego pozytywnego wyniku, który pozwolił na Ciebie wpływać.
To ćwiczenie pielęgnuje postawę zadowolenia i wdzięczności wobec świata.